| 1234sttt a întrebat:

Am gasit o intrebare pe un site cu teste grila pentru gramatica si era ceva de genul: Cei trei "i"din cuvantul ciocoii sunt in ordine:
a)semivocala,semivocala,vocala
b)semivocala,vocala, semivocala
c)semn grafic, semivocala, vocala
d)semn grafic, vocala, semivocala.
Eu am ales raspunsul A. Insa, la raspunsuri exlicate ei au pus C, explicatia fiind doar ca ultimul i e vocala doar pentru ca este articol hotarat.

Eu nu inteleg de ce primul i este semn grafic? Stiam ca semnele grafice sunt doar semnele de punctuatie. Va rog daca ma puteti ajuta sa imi dati un raspuns cat mai complet.

2 răspunsuri:
| AmiculX a răspuns:

E foarte simplu vezi tu, silaba CIO nu poate sa aiba 2 vocale verificand care e mai accentuat realizam ca O este vocala iar I in aceasta situatie este semn grafic pentru ca ajuta la rostirea sunetului [CI]

| AmiculX a răspuns:

Inca mai ai culegerea?