| Teds a întrebat:

Buna ziua!

As dori sa imi dati cele mai esentiale lectii din clasa a-6-ea, eu trec in a -7-ea, si as vrea sa recapitulez un pic, sa nu merg bota la scoala, as vrea cele mai importante lectii din clasa a-6-ea la toate materiile. [Sau, daca nu, la cele mai importante.]

Multumesc!

2 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Si eu trec a7a.Paii,iti zic si eu la romana si la mate ca la restul poti cauta in caiet:
Romana:-Partile de vorbire :verbul (predicat,copulativ,auxiliar),adjectivul(posesiv,pronominal,etc),numeralul(colectiv,ordinal,cardinal),pronumele(demonstrativ,posesiv,personal,de politete,reflexiv),substantivul(propriu,comun)
Partile de propozitie :-principale:subiectul(S),predicatul(PV/PN)
-secundare:atributul(A),complementul(C)
mai recapitulezi si :interjectia,atributul,prepozitia,conjunctia
pastelul
descrierea literara
naratiunea
genul epic
genul liric
doina
si cam atat

La mate:
cmmdc(cel mai mare divizor comun),cmmmc(cel mai mic multiplu comun)
divizibilitatea
numere intregi
proportii, procente, rapoarte
triunghiul(dreptunghic, isoscel, oarecare/scalen)si demonstratiile lui
unghiul
si cam atat
Sper ca ti-am fost de ajutor! Funda? P.S:La celelalte uita-te in caiet)

| eo9Andreeutza8kiss a răspuns:

Nu e mare lucru cauta in caietele vechii fiindca in clasa a7a se cam repeta aproape tot ceea ce ai invatat in clasa a6a