| Razvan_Steffan_1992 a întrebat:

Ce parere aveti despre facultatea ETTI din Iasi, este grea? N-am facut fizica deloc in liceu iar matematica M2, credeti ca ma voi descurca. Te ia de la 0? Adica preda sau te ia direct

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Se poate!--- cu un pic de munca si cu foarte multa determinare.
Indiferent facultatea, la toate universitatile tehnice anul I si II sunt ani "de foc"--- daca te "arzi", abandonezi sau repeti anul.

p.s.
Cu situatie identica(M2 si lipsa fizicii in ciclul superior al liceului) fiul meu este acum student in anul II la robotica( facultatea de constructii masini-Cluj). Deci, se poate!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Matematica nu se ia de la 0, te ia de la nivelul M1 de liceu

| Raducons a răspuns:

Ce trebuie sa stii este ca la facultate nu se incepe de la zero nimic, este indicat sa ai ceva cunostinte dinainte. Cred ca te vei descurca pentru ca fizica de la facultate este diferita de cea din liceu si nu are legatura prea mare. Matematica este f grea dar cred ca te vei descurca desi este cam greu cu mate M2 sa faci fata. Incerci si daca esti serios iei examenele.