| mata6969 a întrebat:

Bună ziua! Sunt elev la Colegiul Tehnic de Căi Ferate „Unirea" Pașcani, Județul Iași în clasa a 12-a. Vreau să fac o observație asupra unui profesor care abuzează de funcția sa fără absolut nici un motiv.
Profesor de Economie Aplicată care în momentul de față încă poartă masca COVID(nu am nimic împotrivă cu asta, da nu mi se pare normal că în 2024 sa mai vezi asta în școli), pe data de 10 Aprilie a dat un test la clasă. Toți elevii au dat testul normal, iar eu când am vrut să predau testul a vrut să ma asculte din acele întrebări fără să mă vadă sau să aibă vreo dovadă că am copiat ceva. I-am explicat frumos că în momentul în care scriu mi-e mult mai ușor să îmi amintesc informația decât când sunt ascultat, e normal să mă încurc și nu am vrut să ma duc să mă asculte. Acesta avea ciuda pe mine că nu am avut caietul ora trecută la mine. Încă ceva, profesorul are un stil de predare din care niciodată nu ai cum sa înveți ceva. Acesta înainte de un test, dă toate întrebările și toate răspunsurile pe care urmează să le dea și ne pune să învățăm mecanic că niște roboței.(Niciodată nu o să poți să înveți așa, mecanic). În acel moment când m-a amenințat că îmi pune nota 1 dacă nu mă duc să mă asculte, pur și simplu mi-a picat lumea in cap, tremuram din toate încheieturile, îmi era imposibil să mai spun ceva din lecție sau să mă calmez și ca să mă calmez la sfârșitul celor 10 minute din oră am plecat afară deoarece nu mai puteam rezista, acesta mi-a pus și nota 1 și absență în aceeași zi. Frumos din partea Domnului(daca se poate numi profesor). Oricine poate veni într-o clasă de elevi și sa pună videoclipuri pe YouTube, să "predea" lecții luate de pe internet, puse pe tabla interactiva, el făcând absolut nimic la ore.
Precizez că niciodată nu am avut probleme cu profesorii, nu sunt un elev care să fi avut nota scăzută la purtare, la ambele simulări am luat note de trecere. Aș vrea să fie sesizarea anonimă, deoarece nu vreau să mai am probleme cu el și să îmi strice media acum in clasă a 12-a fără motiv la o materie nu foarte importantă. Așa o consider deoarece așa o face el ca profesor să pară. Ce aș putea face?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In lipsa unor probe obiective care sa ne lamureasca asupra acestei situatii semnalate de tine, si oricum nefiind noi o "politie" aici pe net, nu pot decat sa te sfatuiesc sa "blurezi" numele acelui profesor, pentru ca ceea ce scriem pe internet poate avea repercursiuni in societate! I-am explicat aceste lucruri si limitatului acela care trolleaza pe TPU, cel care ne jigneste si apoi este suspendat...care revine iar si iar cu alte conturi.

In ceea ce te priveste raportat la aceasta situatia, eu cred ca este reala, nu e vorba de acest aspect, insa nu putem noi cei de pe TPU sa facem ceva concret, asa ca nu iti ramane decat impreuna cu parintii sa discutati cu directorul scolii!

in ceea ce priveste blamarea unor persoane, si eu pot scrie despre unii dintre colegii mei de la serviciu de exemplu sau despre un vecin, dar vezi tu nu ar fi corect in primul rand pentru ca acea persoana nu are dreptul la replica, pe langa acest lucru cand noi anonim divulgam chestii aparent reale, dam nume reale, noi purtand o masca nu este tocmai corect, nu ma refer din punct de vedere a legii cat mai ales moral.
sa fac de ras pe cineva care mi-a facut rau intr-un fel, il confrunt in realitate sau ma adresez autoritatilor, nu scriu la adresa lui pe internet!

tu esti liber sa faci ce vrei! succes

| dullcat a răspuns:

Buna.Vorbeste cu parintii si mergeti la director.Anonim nu ai cum sa fii in aceasta situatie.Bafta.

| Wr3nch a răspuns:

Sesizare anonima nu ai cum prietene, pentru ca din pacate legile noastre mereu au fost gandite sa dezavantajeze victima. Ce poti face ca fii sigur ca nu iti ''strica'' media, e sa astepti pana se termine anul scolar si se incheie mediile. Abia dupa ce s-a incheiat frumos si nu se mai poate modifica nimic faci o reclamatie la inspectoratul judetean Iasi.

Va trebui sa iti dai numele si toate cele, dar chiar daca ai terminat deja ei tot trebuie sa verifice situatia si sa dea un raspuns. Si asa nu te mai poate afecta nici el.

Cat despre invatat mecanic, imi pare rau sa te dezamagesc, dar majoritatea profesorilor de la noi au invatat asa la vremea lor, si nu vor sa schimbe ceva ce a mers pentru ei.

| Catrice a răspuns:

Singura problema pe care o prezintă ești tu.
Lumea încă mai poarta măști dacă sunt răciți. Chiar ieri când eram la rand la supermarket cineva tusea și o doamna ii dăduse o masca.
Ciuda ca nu aveai caietul la ora? Logic doar mergi la ora sa înveți nu sa nu-ți iei notite. Dacă tu nu ii înțelegi metoda de predare e strict problema ta.
Pleci de la ora normal sa fi sancționat, dar deh elevul roman e mereu nevinovat.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Posibil s-a simtit lezat ca nu ai caiet, ca i dai ignor. Ok, nu era o problema daca in momentul cand a vrut sa te asculte ai fi stiut raspunsuri in fata colegilor. Adica, daca erai sigur pe tine, cu tot cu atacul de panica pe care l invoci tot ai fi stiut de un cinci.
Nu te contrazic, ca nu o fi un profesor fara har sau simt pedagogic. Faptul ca poarta masca este ultimul lucru care trebuie sa te intereseze. Este strict problema lui personală.
Problema ta ar trebui sa fie terminarea liceului. Ai ajuns pana aici, felicitări. Mai ai un mic hop si gata. Nu i mai da ignor la talambul de profesor, ca nu stii ce frustrari personale are omul si cu imaturitatea ta, normala la varsta asta ajungi intr o situație nu tocmai confortabila.
Fa ti caiet, arata i la om ce importanta e materia lui, roaga colegii sa te ajute, vorbeste cu proful de economia vietii si fa sa ti iasa media aia asa cum o iesi.
Ca si lectie de viața, sa stii ca trebuie sa mai facem si compromisuri.Stiloul este in mana lui si tu trebuie sa raspunzi la teste scrise sau orale, cum vrea muschiul lui.
Si daca vrei sa inveti, poti. Mecanic sau cum o fi. Important sa reglezi situatia.
La inspectorat nu se rezolva mare lucru. Mai ales in cazul acesta punctual vorbind.
Proful te a intrebat dintr un test pe care tu completandu l din cunostintele tale, normal era sa stii si ceva cuvinte, sa rostesti referitoare la raspunsuri.
Pe un profesor il combati doar stiind la materia lui. lesind din clasa ai aratat ca nu stiai.
Eu personal nu sunt de acord cu metode dintr astea prin care indepartezi copilul de scoala.
Te as fi rugat sa te pregatesti pentru ora viitoare, ca vei fi in locul meu si vei prezenta colegilor tai raspunsurile la test.
In timp ce tu prezentai, eu butonam pe telefon.
Poate ti ar fi placut sau nu. Nu stiu, vedeai tu atunci. Iti dadeam si zece pentru minunata prezentare si invatai multe din asta, inclusiv putina materie.
Insa, trebuie sa ne adaptam materialului clientului. Un prof anost, cu care te comporți conform datelor lui. Interesul tau inainte de ego, imaturitate, dorinta de rebeliune si alte simptome specifice vârstei.
Asa ca, fa, ce faci, treci clasa si o sa ti aduci aminte zambind de atacul tau de panica.
Mult succes,

| adryang78 a răspuns:

Și asta se numește la tine abuz?
Bineînțeles că profesorul are dreptul să te examineze și să-ți dea notă proastă dacă refuzi să răspunzi. Bineînțeles că are dreptul să-ți pună absență, atât timp cât tu nu ești prezent în clasă. Cam atât mai au dreptul să facă. Statutul elevului există, al profesorului, nu, din păcate.

| Răpităînnori a răspuns:

E ilegal să postezi aici numele şi prenumele profesorului. Şterge-i numele imediat altfel îl anunț eu. El nu avea voie să îți treacă absență şi notă cu aceiaşi dată.