| anonim_4396 a întrebat:

Trec clasa a VIII-a si nu stiu pe ce profil sa ma orientez. As prefera stiinte sociale, deoarece mie imi plac foarte mult istoria, limba romana si engleza, dar si fizica, si nu as vrea sa ma despart de ea in clasa a XI-a sad. M-as orienta si spre stiinte ale naturii, dar sunt de nota 9 la matematica, si nu ma atrage, la fel si cu chimia. La stiinte sociale ( preferabil la liceul Lazar, sa vedem daca intru, eu cred ca am sanse, sunt olimpica nationala la romana, la matametica........eh) am inteles ca sunt 2 limbi straine care se studiaza, pe acestea mi le pot alege eu? As vrea engleza si germana, la Lazar au aceste doua limbi?
Si as vrea sa imi dati si niste sugestii pentru un viitor indepartat, adica de job-uri. Mi ar placea ceva in care sa ma implic si sa ajut oameni, nu sa stau in birou, la hartii. Cel mai important ar fi sa ajut oameni... m am gandit la medicina, dar chimia asta ma bate la cap, biologia o iubesc. Alte sugestii?

2 răspunsuri:
| Puicki a răspuns:

Hei! Eu sunt pe stiinte ale naturii si pot sa spun ca iti recomand cu toata inima profilul asta. Faci cam toate materiile, iti raman mai multe optiuni pentru viitor, iar in legatura cu matematica si chimia...nu prea mai conteaza cum te-ai descurcat pana acum, cel putin la matematica. oricum nu te vei mai intalnii cu mare parte din formulele din gimnaziu. Chimia...nu e foarte usoara, dar tine foarte mult de profesor. In generala iubeam chimia, aveam numai note mari, acum pot spune ca nu mai inteleg mare lucru, din cauza profesoarei care insira lectia pe tabla si ne da zeci de ex tema pentru acasa, nefacand niciunul in clasa.
In plus, daca nu te descurci...si meditatiile pot fi o solutie, daca exista posibilitate pe plan financiar.
Ca job-uri...ti-as recomanda sa te mai gandesti la medicina.
Ti-as spune si psihologie, dar mai bine nu...

| pornofutbine a răspuns:

Sugestia este ca poti urma ori ce liceu conteaza sa ai medi mari in liceu si la final sa iei bacul cu nota mare si sa urmezi faculta, in decursul a 4 ani de liceu te maturizezi si vei sti tu sigura drumul in viata nimeni nu trebuie sa iti zica ce sa faci sau alege in viata medi mari + BAC si cine nu e de acord cu mine as dori sa nu ma critice!