| Anamaria86uyt a întrebat:

Bunaaaaa! Am o intrebare, sunt clasa a 11 a pe filologie la un liceu din Bucuresti.As vrea sa ma transfer la alta clasa (tot filologie) din cauza bullying ului. Stie cineva cat dureaza o procedura de transfer in cazul asta, daca se poate face in timpul modulului si ce-ti trebuie pentru transfer?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi si discuta cu directorul scolii!
In orice caz, crezi ca mutandu-te vei scapa de hartuire?
Eu nu cred!

Corect ar fi sa iei atitudine si sa opresti pe altii sa te mai hartuiasca, prin plangeri scrisa, facuta la diriginta ta sau depusa la directorul scolii.

O alta varianta este sa raspunzi la hartuire cu ignoranta si cel care te chinuie se va plictisii cand va vedea ca-l ingori si cum nu mai arati ca te oftici, nu va avea de ales si se va muta la altul.

| dullcat a răspuns:

Buna.Sfatul meu este sa lupti contra harturii la care esti supusa. Exista lege in acest sens:

https://vedemjust.ro/violenta-scolara-2/

Ai vorbit cu parintii si cu diriginta/dirigintele?

| Peli75 a răspuns:

Bună! Nu este corect ca tu să te muți din cauza bullyng-ului din clasă! Du-te la directoare, vorbește cu părinții scrie-le plângere colegilor etc; dacă tot nu vrei să stai la tine în clasă, nu cred că te vei mai putea să te transferi, pentru că din clasa a 11 a nu mai poți să te transferi!