| TheBleuFlower a întrebat:

Bunna
ce fel de pronume sunt: aceeasi, nici un, si el insusi.
funda

Răspuns Câştigător
| alexTPU a răspuns:

Aceeasi pronume demonstrativ de identitate nici un pronume negativ insusi pronume de intarire

1 răspuns:
| ClaudiTTssA a răspuns:

Pronumele demonstrativ este pronumele care înlocuiește numele unui obiect și îl deosebește de alte obiecte de același fel arătând aproprierea, depărtarea (în spațiu sau timp) sau identitatea obiectului cu sine însuși sau cu alt obiect. Pentru genul neutru pronumele demonstrativ are la singular aceeași formă ca și la masculin, iar la plural aceeași formă ca la feminin. Funda?!