| Archangells a întrebat:

Ca sa faci master in psihologie trebuie sa fii licentiat deja in psihologie sau poti sa aplici daca ai orice diploma de licenta gen management, informatica?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un masterat în orice domeniu începe cu un proiect, vrei nu să studiezi, să înveți doar cunoștiinte descoperite și publicate înaintea ta de alții, ci ai proiectul tău de cercetare. Astfel ai terminat informatica. Dar dorești să te înscrii la un masterat în psihologie. Întrebare. Ai suficiente cunoștiințe despre acest domeniu, bazele teoretice, concepte, paradigme, și zonele care necesită cercetare încât să abordezi cercetarea unei teme în cadrul acestei discipline. Dacă da, atunci cu competența ta conexă, din domeniul informaticii, poți aborda tema respectivă dintr-o perspectivă interdisciplinară, și poți face un masterat în psihologie.
Așa, că fiind eu în comisia de înscriere la masterat la facultatea de psihologie, dacă ai veni cu cererea, te-aș întreba, ce vrei să faci, scrie pe hârtie un eseu de câteva pagini iar la interviu să mă convingi că știi pshihologie, că știi să abordezi tema și să o dezvolți, și nu m-ar deranja că ai făcut facultatea de IT. Dar numai să vii la mine să îmi spui că vrei masterat, te refuz,

| diaac a răspuns:

Asta trebuie sa verifici pe site-ul masteratului respectiv, trebuie sa scrie la criterii. Eu la masterat in psihologie am avut coleg care terminase dreptul, de exemplu. Dar unele programe de masterat pot sa accepte doar licenta in psihologie sau si in domenii conexe.