| jani a întrebat:

Cand credeti ca dispare prostia umana?

28 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

De ce sa dispara? Nu-mi pot inchipui o lume plina doar de genii.Frumusetea ei tocmai in diversitate sta.Si vorba lui Creanga big grinac- ar fi toti destepti, cine ne-ar mai trage ciubotele"?

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Prostia umana nu dispare... eventual se transforma... laughing

Anna
| Anna a răspuns:

Niciodata, evolueaza chiar.Sincer,nu ar trebui sa ne preocupe pe noi asta.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Niciodata, din contra, se inmulteste pe zi ce trece incepand de la cei ce ne conduc.

daniela
| daniela a răspuns:

Doar daca omenirea va dispare, atat timp insa cat exista un om pe pamant totul e posibil

regis
| regis a răspuns:

Nu va disparea, cineva spunea ca suma inteligentei de pe planeta este constanta. Populatia este insa in continua crestere.

assiris
| assiris a răspuns:

Niciodata, ea se inmulteste exponential.

| andreutz a răspuns:

Prostia umana va disparea odata cu rasa umana big grin cand ne vor lua locul alte fiinte mai destepte...asa cum noi am luat locul dinozaurilor, asa si altii ne vor lua locul nostru laughing

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Se spune ca "mama prostilor e mereu gravida"... sau doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana big grin

| leluc a răspuns:

Odata cu rasa noastra.

| DenissaDeea a răspuns:

Cand va disparea oamenii de pe pamant, sau daca vom deveni mai educati.

| pep a răspuns:

Tot ceea ce apartine omenirii nu poate disparea decat odata cu disparitia omenirii.Cand moare un prost, un altul ii ia locul...

| Paula a răspuns:

Never ever forever laughing

| MihaiA a răspuns:

Niciodata.

| alexam a răspuns:

Odata cu omul, cum a si aparut de altfel... ( sper!) happy

| eumi a răspuns:

In vecii vecilor, amin.

| irynna a răspuns:

Cred ca nu va disparea niciodata

| loredanarotariu a răspuns:

E ca si cum ai intreba "cand vor dispare oamenii cu carii dentare?".

| Bianca26bb a răspuns:

1. Cand v-a disparea lumeabig grin -ceea ce nu cred ca se va intampla prea curand. Prostia este in orice om (putina big grin sau nu angry). Parearea meahappy

| mioara a răspuns:

Niciodata

| Elena0210 a răspuns:

No sa dispara nicioadata.Probabil o sa se inmultesca, dar de disparut...NEVER!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca a disparut.nu dai de ea s-o cauti cu lumanarea si no gasesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodata.
momentan se instaleaza pe o suprafata mai marehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place aceasta intrebare! consider ca e la fel de buna pe cat e de frumoasa, sau invers. si, in plus, contine un sambure de "filozofie" nepretentioasa. la indemana tuturor; cu toate astea, pentru ca n-ar avea sens sa repet -chiar si cu. alte cuvinte.- raspunsurile cvasiunanime anterioare, imi ingadui sa-ti recomand o carte. intrebarea ta mi-a amintit-o. e vb de "Paiate si Oameni" scrisa de A.Iozefini (celebrul iluzionist roman din sec.trecut) si P. Pintilie(alt om -mai putin cunoscut- tot din lumea circului romanesc al sec.20). Exista acolo, in carte, un personaj (Pelicanu) care "dezvolta" si exemplifica prin propriu-i comportament -pe parcursul intregii intrigi- o "filozofie" de viata pe care si-o exprima de la primele replici astfel (citez din memorie): "...pe lumea asta exista trei lucruri care nu dispar niciodata, apa, aerul si fraierii. cand moare un fraier se nasc o suta-n locul lui..."
Cauta aceasta carte si citeste-o., sunt convins c-o sa-ti placa si ca vei intelege. "paralela" facuta de mine. nu vei regreta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand nu e prostie umana DA! e frumasa si va disparea peste 7, 6 miliarde de ani sau nu.De ce? Deoarece avem tehnologia care va amblaja Planenta Pamant si o va impinge mai departe de soare la o suta de ani

| miry a răspuns:

Niciodata, iar daca ar durea iti dai seama cati ar tipa?

| rusyyy a răspuns:

Doua lucruri sunt infinite, spunea Einstein, universul si prostia umana, dar nu sunt sigur in privinta universului. Si nu ma refer aici la cei care nu au studii superioare, nu aici e prostia. Prostia determina spiritul de turma. E de ajuns ca un idiot sa se proclame sef, ca turma il urmeaza supusa. Exista politicieni stupizi, in diverse partide, nu conteaza, lumea ii voteaza cu imbecilitate animala.Normal! Multi arata ca niste porci.Nu dau nume, nu asta e ideea, si nu ma limitez la politica, ci si la religie si altele. ...Nu stiu daca prostia sau ignoranta este marea problema astazi. Nu cred ca incultura sau o defectiune genetica ar trebui sa ne sperie. Ce ma ingrijoreaza pe mine este frauda, necinstea. La locul meu de munca (doar oameni educati si inteligenti) am fost avertizata din prima zi sa nu-mi las lucrurile nesupravegheate pentru ca de ani buni "se fura"! Am intrebat de ce nu se incearca prinderea hotului/lor, au ridicat din umeri. Prostia nu declanseaza frauda.
Prostia exista si va exista, va fi nativa sau formata in timp, ar trebui s-o toleram atata timp cat posesorul ei sta in banca lui, din pacate prostul nu stie ca e prost, sau stie si e complexat si incearca sa compenseze. Sa ne ferim de prosti, daca putem, dar mai ales, sa ne ferim de destepti fara caracter...si inca ceva care sa va faca sa intlegi un poam,,... mie mi-a placut si krek poate sapundela intrebare daca integi cu adevarat intelesul cuvintelor...De poti sa faci pe prostul cand altul de repede-
Facand-o pe desteptul – si c-un cuvant nu-l certi;
De nu te-ncrezi in nimeni si nimeni nu te crede;
De-ti poti ierta pacatul, dar altora nu-l ierti;
De nu amai o clipa un rau sa-l implinesti
Si daca minti mai tare cand altii nu spun drept;
De-ti place in iubire cu ura sa izbesti
Si totusi iti pui masca de sfant si de-ntelept;
De te tarasti ca viermii si-n visuri nu-ti iei zborul
Si numai interesul il sui la rang de tel;
Deasesti invinsul si treci cu-nvingatorul
Si-i vinzi fara sfiala, scrisul si spusa, talmacite
Drept adevar, sa-nsele multimea oarba, si
Cand vorbele si fapta-n vant ti-s risipite,
Tu, dandu-le la dracu poti altele scorni;
De poti sa faci intr-una dintr-un castig, o mie
Si patria pe-o carte s-o vinzi la primul semn;
De nu-ti platesti banutul luat ca datorie,
Dar tu sa fii platitul gasesti ca-i drept si demn;
De poti sa-ti storci si gandul si inima si nervii,
Imbatranite-n rele, sa faca rele noi
Si sub nehotarare, plecandu-te ca servii,
Cand toti striga: ‘nainte! Doar tu sa strigi:’napoi;
Daca, stand in multime te-mpaunezi semet,
Dar langa cel puternic ingenunchiezi slugarnic
Si pe dusmani sau prieteni, tratandu-i cu dispret,
Te faci ca tii la dansii, dar ii inseli amarnic!
Daca nu pierzi momentul sa fai ORIUNDE un RAU
Si-n umbra lui te-nlinisti ca-n umbra unui pom,
Al tau va fi pamantul cu tot prisosul sau;
Vei fi-ntre DOMNI, INTAIUL, dar NICIODATA OM!

| denymoldovan a răspuns:

Atunci se gata cand Dumnezeu spune STOP