| Lowsensitive a întrebat:

Cand se foloseste verbul should in engleza? Dar verbul have?

Răspuns Câştigător
| deeaandrusca a răspuns:

Should este trecutul verbului shall, care inseamna a trebui.Acum nu trebuie sa il incurci cu must care inseamna tot a trebui. Diferenta este destul de mare, folosesti must cand nu este ceva obligatoriu de facut, adica mai mult obtional, iar should cand trebuie neaparat.
Have inseamna a avea, iar trecut este had.Acest verb il folosesti la constructia unor timpuri gentongueast perfect.Se mai foloseste si la formarea timpului present perfect cu forma has

4 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Should=ar trebui
have=a avea.

Acu' gandeste-te la ce folosesc in romana.

| OnnyMady a răspuns:

Cred ca te referi la "have to " si should, pai should se foloseste pentru a da un sfat, iar have to pentru o obligatie

| Northern a răspuns:

Should înseamnă ar trebui.Should se folosește pentru a exprima obligația, necesitatea unei acțiuni. Exemplu : The book is very interesting.You should read it.(Cartea este foarte interesantă.Ar trebui să o citești.) Sau o presupunere : He should have been there by now.(Ar trebui să fie acolo acum.) Sursa: Cartea de engleză. Baftă!

| emi1998 a răspuns:

Should este echivalentul lui ar trebui iar shall trebuie.Have inseamna a avea dar il poti folosi la timpul trecut cu implicati in prezent James have got an A.-James a luat 10.