| anonim_4396 a întrebat:

Cand spun:"Aurora boreala", cuvantul"boreala" ce este? Adjectiv? Sau ce?

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Normal ca e adjectiv. Iti dai seama dupa faptul ca e acordat cu substantivul "aurora". Adjectivul "boreal" are forme de masculin si feminin, singular si plural, deci, cand e acordat, e clar adjectiv.

| Baiaaanca a răspuns:

Este adjectiv. In primul rand pentru ca se acorda in gen, nr si caz cu subst aurora, si in al doilea rand : boreal, boreala, boreali, boreale happy

| cîrne a răspuns:

Boreal inseamna nordic, deci, in mod normal, ar trebui sa fie adjectiv, insa in cazul de fata "aurora boreala" e substantiv compus, prin urmare adjectivul boreala isi pierde autonomia, el neanalizandu-se singur.

| Fetita a răspuns:

BOREÁL, -Ă, boreali, -e, adj. Din emisfera nordică; septentrional
deci e adjectiv... Am luat asta din dex

| inginer a răspuns:

GRESIT!
Cand spui "aurora boreala" nu poti sa le analizezi separat, cele doua cuvinte formeaza o locutiune substantivala (si se analizeaza impreuna)(adica un nume unitar - nu poti sa ai aurora ecuatoriala sau altceva).

| KryssuxD_9221 a răspuns:

Boreala e un substantiv feminin... cel putin asa spune definitia thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ...pare un adjectiv pentru ca insoteste substantivul " aurora ". Dar nu, nu este.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@inginer, eu nu vreau sa e analizez, vreau sa stiu, separat ce parte de vorbire este.Pt un sl exercitiu.