| BlackRaven45 a întrebat:

Care e diferenta dintre Cultura Civica si Educatie Civica?

Răspuns Câştigător
| Petronela1231212 a răspuns:

Cultura civica este o cultura politica echilibrata, in care activitatea politica si rationalitatea sunt echilibrate de pasivitate, traditionalitate si angajament fata de valorile parohiale, in timp ce educatia civica prescrie de fapt modul in care cetatenii trebuie sa se comporte in societatea democratica, cuprinde, deci, normele comportamentului cetatenesc, norme ce subliniaza aspectele participative ale culturii politice.

3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

E cam acelasi lucru.

| ubox7007 a răspuns:

Cultura este ceea ce deja sti, educatia este ceea ce vei fi invatata de cineva.

| BlackBi a răspuns:

E cam acelasi lucru, si din cate tin eu minte, vei face cu cel/ceea ce preda istoria. Eu asa am facut