| inflicted a întrebat:

Care e diferenta dintre sarcasm și ironie?

1 răspuns:
| alexandracoman a răspuns:

Ironie-frază, expresie, afirmație care conține o ușoară batjocură la adresa cuiva sau a ceva, folosind de obicei semnificații opuse sensului lor obișnuit. Ex:
-Am luat nota mica, nu am invatat
-serios? credeam ca iei nota mare din moment ce nu ai invatat
Poate nu e cel mai bun exemplu, dar esenta e aceeasi.Atunci cand esti ironic afirmi opusul,pentru a scoate in evidenta faptul ca persoana respectiva a spus ceva prostesc, sau evident.
Cand Esti sarcastic în schimb, intentia este una mai răutăcioasă, scopul este sa faci persoana in cauza sa se simt prost, inferioară.
Cele doua sunt confundate pentru ca au in mare acelasi scop.
O persoana ironică va fi mai putin criticată decat una vesnic darcastica, sarcasmul ironizand persoana respectiva intr-un mod mai jignitor decat pura ironie.
Sarcasmul este un fel de ironie upgradata.