| Reek54 a întrebat:

Care e treaba cu literele?
Noi de ce oare nu putem sa inventam altele noi?

9 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Ba putem; daca gasesti un sunet inca neexprimat poti foarte bine sa-i gasesti o litera care sa-i corespunda. Succes!

| Flaviius87 a răspuns:

Dar cine a zis ca nu putem? la fel este si cu sistemul de operare windows - crezi ca nu se inventeaza altele chiar si mai bune?
Cand eram in generala imi facusem un limbaj scris impreuna cu niste colegi! cu care incercam sa copiem...numai ca ne luam prea mult timp pana il descifram laughing
Depinde de cat de mult iti doresti, orice este posibil!

| Alecsa11 a răspuns:

Crezi ca stii deja tot ce este de stiut despre vocabularul contemporan, ai atins maximul de cunostinte incat sa inventezi un nou alfabet, o noua limba?

| BlueR a răspuns:

Pai nu are rost. De ce am pune toata Romania sa invete noile litere, doar ca sa fim mai speciali ca avem litere inventate.
Nu toata lumea are timp sa faca schimbari de-astea minore.
Adica. pentru tine ar fi ceva diferit, un timp. da' daca am fi avut litere ca rusii ai fi zis:
De ce trebuie sa avem litere diferite de ceilalti? Sa ne chinuim sa invatam altele?
Cam atat.

| Laya a răspuns:

Asa aveam si eu cu prietenele mele un alfabet intreglaughing. Ne ajuta la lucrari si cand vroiam sa ne scriem biletele. laughing Cu intrebarea ta mi-ai trezit o multime de amintiri...hee hee

| Mynewlifestyle a răspuns:

Care e treaba cu literele? pai ele au alcatuit vocabularul! din ele formezi cuvinte, grupuri de sunete ce formeaza anumite cuvinte sti chiar daca unora nu le pare intrebarile tale sunt foarte interesante, nu putem pentru ca nu cunoastem alte sunete poate un caine care aude lucruri pe care noi oamenii nu ar putea inventa altele dar si asa nu ni le-ar putea spune lol ce prostie zic si eu ei bine ti-am spus nu potem inventa altele deoarece orice suntet scos de om este folosita una sau mai multe dintre litere!tongue e opinia mea acum...alti au alta parere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune o literă nouă, scrie-o aici eventual și pronunția ei și te recompensez cu un 10 la întrebare.
A propos nu uita de semnele fonetice.

| lovablemylei a răspuns:

Da du'te naibi ma.iar pui intrebari sf?

| gaby2011gaby a răspuns:

Asa a vrut Dumnezeu si noi stim sa vorim prin literele alea de aceeia cand vrei sa inventzi o litera noua ea se formeaza din cele vechi big grin