| DemonvsAngel a întrebat:

Care este cel mai avantajos profil la liceu dintre filologie si ştiinţe sociale? Vreau sa zic că sunt bună la franceză,limba si literatura română, geografie, îmi place istoria, dar cam 50%.

Răspuns Câştigător
| Ama00 a răspuns:

Diferenta dintre filologie si stiinte sociale e urmatoarea: la filologie o sa dai teza la lb.romana, lb. engleza(sau franceza depinde la ce clasa esti), istorie/geografie si limba LATINA. Iar la stiinte sociale dai teza tot asa, la romana, lb.en/fr, istorie/geografie si in loc de latina o sa dai intr-a 9-a la logica, a 10-a psihologie, a 11-a economie, a 12-a filosofie. Deci din punctul meu de vedere e mai greut la stiinte sociale pentru ca in fiecare an ai alta disciplina de dat teza pe langa cele fixe. Dar oricum daca profii isi fac treaba cum trebuie si tu iti dai silinta sa inveti, o sa te descurci. Si la filologie o sa faci logica, psiho, economie si folosofie numai ca n-o sa dai teza la ele. Daca le ai cu latina, mergi la filo si o sa iti fie mai usor cu teza. Sau nu stiu....depinde de tine, decizia iti apartine. Asta de ti-am zis-o e singura diferenta. In rest materiile sunt aceleasi. A 9-a si a 10-a o sa faci si materii ce tin de real, adica matematica, fizica, biologie, chimie, iar dintr-a 11-a iti sunt scoase toate astea si inlocuite cu o singura materie numita Stiinte.

1 răspuns:
| Okami23 a răspuns:

Filologie
e mai usor decat la celelalte profile