| anonim_4396 a întrebat:

Care este cel mai mare matematician?

Răspuns Câştigător
| AliiB a răspuns:

Arhimede

4 răspunsuri:
| lovem3 a răspuns:

Pitagora pentru ca el a fost primul care a descoperit o relatie intre numerele intregi si lumea(realitatea fizica)care ne inconjoara. De asemenea este cunoscut pentru teoremele sale una dintre ele si cea mai mare descoperire a lui a fost "teorema pitagora" pe care nu o uit toata viata am invatat-o acum ani buni in generala si anume "Patratul lungimii ipotenuzei unui triunghi dreptunghic este egal cu suma patratelor lungimilor catetelor".

| corina977 a răspuns:

Arhimede este cel mai mare matematician.

DE FAPT: Sunt multi. Se mai numara si toti cei dupa numele carora s`au facut formule si teoreme: Pitagora, Menelaus, Ceva, Arhimede, Aristotel, Platon, Euclid, si muuuulti altii( pe care probabil inca nu`i stiu) dar sunt importanti toti. Daca stam sa ne gandim, fiecare a contribuit cu cate ceva in toata matematica asta.

Pot sa mai punem problema asa. Cel mai mare matematician este Bula.laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Plsssshappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ms frumosh>big grin