| LoLyCa a întrebat:

Care este definitia pascalului la fizica? [clasa a-8a] Am cautat peste tot.dar nu am gasit... P.S. Nu e o temawinking ~

8 răspunsuri:
| ASDFGHJKLOIUYTREDSDV a răspuns:

Nu are definiţie, e o unitate de măsură. Are doar formulă.

| CryChristiAN a răspuns:

Ce fizicieni avem pe aici big grin.

| AerDeMunte a răspuns:

Un pascal reprezinta forta de apasare anormala de un Newton uniform repartizat pe o suprafata de un metru patrat.

| LoLyCa explică:

Multumesc muult :*

| roman4ever10 a răspuns:

Pascalul este unitate de masura a presiunii(p=F/S)
Alte unitati de masura fiind:torr, atmosfera fizica, atmosfera tehnica si bar-ul
1atmosfera fizica=101325Pa
1 bar=100000Pa

| Siberiian a răspuns:

Nu are o definitie.

Pascalul (Pa) = N/m x m (metru patrat)

Presiunea se masoara in pascali.

Bafta!

| SerbanescuLucianMihai a răspuns:

Pascalul este unitate de măsură pentru presiune, egală cu presiunea exercitată de un newton pe o suprafață de un metru pătrat.