| debby2000 a întrebat:

Care este diferenta dintre comentariu, rezumat si povestire?

Răspuns Câştigător
| AxyTM a răspuns:

Comentariul este o critica adusa unui text. De exemplu, poti sa spui ca critici un text atunci cand spui ca se remarca anumite greseli in el, ca se repeta anumite cuvinte intr-un mod obositor etc.
Rezumatul este cea mai scurta povestire posibila. Dintr-un text de 20 de randuri poti rezuma in 2-3 randuri. Nu pui detalii sau chestii de genu asta.
Povestirea este o un rezumat mai lung, in care specifici si detaliile. La textul de 20 randuri poti sa povestesti cam 10 randuri de exemplu.
Sper ca te-am ajutat.

3 răspunsuri:
| bogdan72 a răspuns:

Comentariul analizeaza un text literar din toate punctele de vedere.
Rezumatul il sintetizeaza.
Povestirea se concentreaza pe faptele prezentate in text si pe actiune.

| gabi13579 a răspuns:

Intr-un comentariu trebuie atat sa faci un scurt rezumat, sa vorbesti despre modalitatile artistice folosite, despre tema, titlu. Intr-un rezumat trebuie sa relatezi cat mai pe scurt intamplarile, iar intr-o povestire trebuie sa vorbesti mult mai detaliat despre actiune. sper ca te-am ajutat! funda?

| Maiaaiaia a răspuns:

Comentariu...este atunci cand iti expui parerea asupra celora ce sa intampla cu ideile tale...aduci argumente la ceea ce spui

Rezumat este atunci cand ideea rextului o rezumi in cateva enunturi

iar Povestirea este cand povestesti cu cuvintele tale ceea ce se intimpla in text