| LoOvE a întrebat:

Care este formula chimica la K(potasiu) si S(sulf)?

Răspuns Câştigător
| Gabi1 a răspuns:

Adica combinate?
ar fi K2S sau K4S sau K6S

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Formula chimică sau formula moleculară este o expresie care reprezintă compoziţia unei substanţe chimice pure cu ajutorul simbolurilor. Această formulă serveşte în chimie pentru indicarea numărului de atomi dintr-o moleculă, iar cifrele indică raportul în care se află atomii. Formula chimică indică elementele care se combină şi raportul numeric al particulelor în care acestea reactionează.De exemplu, în clorura de sodiu, NaCl, particulele componente sunt ioni, iar în apă, H2O, particulele sunt atomi. Ori potasiu si sulful nu pot avea decat simboluri, respectiv K si S. Ele pot intra in componenta unei formule chimice. De ex SO2 (dioxid de sulf), KCl (clorura de potasiu) etc

| elena a răspuns:

Ca sa nu fii acuzata ca iti faci temele pe TPU, scrie pe google, Wikipedia si cere, ceea ce te intereseaza pe tine, ai sa gaseti aceste respunsuri din prima, plus si alte date suplimentare. Bafta!

| RalooKee a răspuns:

Metalele se scriu intotdeauna fara indice, deci K. Molecula de sulf este S8, dar in reactii chimice se foloseste S.

| pesubmasa a răspuns:

K Mn O4 si SO2 pupicheilove struck fundita?:d