| VyCanisMajoris a întrebat:

Care este moneda si religia tarii Myanmar? Dau o fundita aurie primului raspuns corect!

Răspuns Câştigător
| Andeuta a răspuns:

Kyat- este moneda
Împărţire religioasă
budişti 89%, baptişti 3%, romano-catolici 1%, musulmani 4%, alte religii 3%

9 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Religiile sunt 89%budisti, 4%crestini (baptist de3%,romano-catolica de 1%), mulsumani 4%, animist 1%, altele 2%. Moneda este Kyat-ul

| Ibrahimovic a răspuns:

Moneda: Kyat
Religia oficiala: budismul!

| agabybos a răspuns:

Moneda oficială din Myanmar este kyat
Religia- budişti 89%, baptişti 3%, romano-catolici 1%, musulmani 4%, alte religii 3%
sper ca te-am ajutat

| mendor a răspuns:

Http://www.cssp.ro/state/myanmar/#identificare

Sper sa te ajut..Succes in continuare :)

| yonela13 a răspuns:

Principalelor religii ale țării sunt budismul (89, 2%), creștinism (5, 0%), Islamul (3, 8%), hinduism (0, 5%), spiritismului (1, 2%) și altele (0, 2%). Intoleranță religioasă sau de discriminare pe motive de religie este inexistentă în Republica Uniunii Myanmar de-a lungul istoriei sale lungi.
Moneda oficială este Myanmar kyat, o monedă care este reducerea treptat valoarea din cauza inflației în țară. Are "particularitatea" de a oferi două tipuri de schimbare, oficial și "neoficial". Oficial apel pe care le puteți schimba în locuri oficiale, cum ar fi aeroporturile, și informal de altă natură care este achiziționat pe piața neagră. Diferența dintre ele este copleșitoare. În timp ce ofițerul, începând de astăzi (august 2010) este 1USD = 8.17 MMK, schimbul piața neagră este de 1USD = 985MMK (no comment...) Fundita te rog happy

| slepumic a răspuns:

Kyat este moneda budişti 89%, baptişti 3%, romano-catolici 1%, musulmani 4%, alte religii 3% sunt religiile de acolo

| CPatrick a răspuns:

Kyat este unitatea monetară a statului Myanmar, Codul său ISO 4217 este MMK. Un kiat se divide în 100 pyas („sutimi").
cam atit am putut gasi! Succese!

| Adrian10100 a răspuns:

Monedă : K; kyat (MMK)
Religia : Budismul therevada