| Makovey_Andrey_1990 a întrebat:

Care este originea denumirii riului Bic
Dau funda

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Potrivit legendei, cu mult timp în urmă, pe pământ, alături de oameni, trăiau uriașii. De la o vreme însă, uriașii au început să dispară. În schimb oamenii deveneau din ce în ce mai mulți. Într-o zi, o fată de uriaș, care încă nu știa de existența oamenilor, a văzut un om mânând o căruță trasă de doi boi. Fata a mers la părinți să-i întrebe despre creatura ciudată. Aceștia i-au povestit despre oameni și despre faptul că în curând uriașii vor dispărea cu totul, iar oamenii vor pune stăpânire pe întreg pământul.

Râul Bîc. Imagine din 1889
Plină de ură, fata de uriaș a hotărât sa-l găsească pe omul în căruță pe care-l văzuse mai devreme și să-l omoare. Dupa lungi căutări fără rezultat, fata de uriaș a început să plângă. Lacrimile fetei au inundat teritorii mari, ajungându-l din urmă pe omul în căruță, înecându-i un bou. Se spune că prima lacrimă pe care a vărsat-o fata de uriaș s-a transformat în izvor, care apoi a crescut în râu. Iar râul a fost numit Bîc, deoarece așa numeau boul neamurile vecine. De atunci curge râul Bîc, trăgându-și numele de la acel bou înecat în lacrimile uriașei.

2 răspunsuri:
| oHarryo a răspuns:

Denumirea Bîc are o posibilă influență a cuvantului maghiar bok „împlinit, împlinire".

| oHarryo a răspuns:

Sau poate avea o influenta turca de la cuvantul bık (citit: bîc) care inseama "oboseala", insa in turca veche poate sa fi insemnat un popas...