| Dazzzie a întrebat:

Care este planul de argumentare pentru roman? multumesc happy

1 răspuns:
| Iunona a răspuns:

1) Date despre autor si opera
2)Definitia romanului
3)Trasaturi definitorii pentru roman cu argumente din text /citate ( exemplu: romanul este mai mare decat shita&nuvela dovada fiind...bagi rezumatu, personaje numeroase ele fiind cutare si cutare, actiune complexa pentru ca Ghita o inseala pe Ileana iar Ileana il iubeste pe Vasile, modul de expunere predominant este naratiunea care se imbina ici-colo cu dialogul si descrierea, s.a.m.d)
4) Reluarea pe scurt a argum +Formularea concluziei
5)Parerea ta
6)Un citat/o apreciere critica a romanului (de preferabil facuta de un autor canonic)