| anonim_4396 a întrebat:

Care este prima carte scrisa de ION CREANGA?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Intrebare cu surub. Prima carte nu prima publicatie sau prima poveste... Deci prima lui carte ca si autor, nu coautor (ca inainte de prima lui carte ca si autor singular avem doua manuale la care a participat ca si coautor "Invatatoriul copiilor - carte de cetit in clasele primare de ambele sexe cu litere, slove si buchi, cuprinzand invataturi morale si instructive" de C. Grigorescu, I. Creanga si V. Raceanu si "Povatuitoriu la cetire prin scriere dupa sistema fonetica" de Gh. Ienachescu si Ion Creanga), este Amintiri din copilarie. Dar prima brosura... este Mos Nichifor Cotcariu, aparuta in 1877. Nu stiu brosura se pune ca si carte sau... nu.

24 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Intrebarea este usor confuza. O carte poate apartine literaturii artistice (beletristicii) sau altui domeniu. In cazul lui Creanga prima carte a fost un abecedar "Metoda noua de scriere si cetire..."aparuta in 1868 apoi brosura "Mos Nichifor cotcariul" in1877.Intre timp, incepand cu 1875, a publicat nuvele si povestiri in revista ieseana "Convorbiri literare". Tot in" Convorbiri"au aparut incepand cu 1881 cele patru parti ale "Amintirilor din copilarie". Mira

mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Mos Ion Roata si Unirea si Mos Ion Roata si Cuza Voda
O biografie a sa poti gasi pe http://www.ioncreanga.eu

| J7anine a răspuns:

Prima data a scris un abecedar...

| J7anine a răspuns:

Prima data Ion Creanga a scris un abecedar - primul abecedar al limbii romane... dupa cat imi amintesc happy

| INeverStopLoving a răspuns:

Prima carte scrisa de Ion Creanga este Amintiri din Copilarie.

| mariazet45 a răspuns:

amintiri din copilarie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut tuturor! Raspunsul este: prima carte scrisa de Ion Creanga e "Amintiri din copilarie" (partea I) publicata in anul 1881, "Amintiri din copilarie" (partea a II-a) publicata tot in anul 1881, iar "Amintiri din copilarie" (partea a III-a) publicata in anul 1882. Aceste opere au fost republicate postum incepand cu anul 1891...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prima carte scrisa de Ion Creanga este Amintiri din Copilarie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prima carte a fost Amintiri din Copilarie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mos Nichifor Cotcariu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

AMINTIRI DIN COPILARIE

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

mos nichifor cotcariu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

amintiri din copilarie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amintiri din copilarie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numele parintilor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amintiri din copilarie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amintiri din copilarie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amintiri din Copilarie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde este carte

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amintiri din copilarie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amintiri din copilarie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amintiri din copilarie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca ete abecedarul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ciresica