| kassy86 a întrebat:

Care este principiul vaselor comunicante?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Principiul vaselor comunicante:
Daca:
1. Doua sau mai multe incinte, care au cate o deschidere de aerisire in partea superioara
2. sunt legate intre ele cu o conducta prin care poate circula un lichid intre incinte, atunci
un lichid turnat intr-una din incinte va curge prin conducta si in cealalt(e) pana ce in fiecare incinta nivelul lichidului va fi acelasi (fata de un reper exterior).
/a nu se confunda cu "sufletele migratoare" din relatii! devil /

17 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Principiul asta zice asa:
daca reusesti sa legi 2 suflete cu o relatie, cu o teava, un furtun, un sentiment, ceva acolo orice, atunci dinspre sufletul mai plin incepe sa curga ceva catre sufletul celalalt.
Dar stai asa, nu te grabi ca nu e chiar ca la apa, adica curgerea nu se opreste cand acel ceva ajunge la acelasi nivel in cele 2 suflete ci ea continua dintr-un fel de inertie, astfel ca la un moment dat acel ceva e mai mult acum in al2lea suflet si potrivit aceluiasi principiu incepe sa curga invers, spre primul suflet, unde a ramas mai putin.
Si tot asa si iar asa, daca nu se infunda teava, daca nu se gaureste furtunu', acel ceva se tot balanseaza dintr-unul in altul pana ajunge intr-un tarziu la acelasi nivel.

| georgesur a răspuns:

Pentru:mike1993, Bula, carla

Formulat mai mult sau mai putin corect, raspunsul dat de voi este bun...doar daca lichidul este omogen; dar daca nu este?
Doua exemple:
caz 1.-avem doua vase comunicante si turnam in unul din ele 50% apa si apoi(tot in el)50% ulei?
caz 2.-avem doua vase comunicante si turnam in unul din ele 50% ulei si apoi(tot in el)50% apa?
Si s-ar putea continua cu exemplele...
Intrebarea era:"care este principiul?"
PS- carla, ce intelegi tu prin "grosimea"unui vas?

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Daca as restrange as ute spune asa ''Lichidul din vasele comunicante are acelasi nivel in oricare dintre vase.''Anna a punctat mai bine...eu ti-am restrans.big grin

carla
| carla a răspuns:

Doua sau mai multe vase de forma si grosimi diferite care comunica intre ele in partea inferioara reprezinta vasele comunicante happy
Principiul vaselor comunicante:
- nivelul unui lichid omogen turnat in vase comunicante e acelasi in toate vasele.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vasele care comunica intre ele se numesc vase comunicante

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta de presiune dintre 2 puncte ale lichidului este egala cu densitatea, inaltimea si acceleratia gravitationala a coloanei lichidului

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comunica intre ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doua sau mai multe vase de marimi sau grosimi diferite care comunica la baza, oricat lichid sa-r pune lichidul din toate este la acelasi nivel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, am invatat si eu dar am uitat, pakat te-as fi ajutat.

| Whemilly a răspuns:

În vasele comunicante, nivelul unui lichid omogen este același.

| catalinutssu a răspuns:

Vasele comunicante sunt vase ce comunica intre ele prin partea inferioara.Principiu:Indiferent de forma si de marimea vaselor comunicante lichidul urca pana la acelasi nivel in toate vaselehappy.e scos din caietu de fizicatongue

| elena_3451 a răspuns:

Doua sau mai multe vase de marimi diferite care comunica la baza lor pritr-un tub. turnand un lichid untr-un singur vas observam ca, cu ajutorul tubului comunicant nivelul lichidului este egal in toate vasele indiferent de grosimea lor

| kassy86 explică:

Multumesc, pentru lamuriri, raman datoarewinking