| alexandrei7777 a întrebat:

Care facultate se ocupa atat cu software cat si cu hardware?
Uite o lista de facultati:
Facultatea de Automatica
Facultatea de Calculatoare
Facultatea de ETTI
Facultatea de Inginerie Electrica
Care din aceste facultati te invata hardware si software imbinate?
Care facultate are cel mai usor limbaj de programare?
Limbaj de programare preferabil ar fi C si ceva C++.
Java e mai greu sau e mai usor daca esti un incepator?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La toate ai sa gasesti imbinari intre soft si hard sa stii, ai mai pus intrebarea de 100ori si ti am zis... ca sa te lamuresti care sunt proportiile te uiti pe site ul lor si vezi ce cursuri abordeaza fiecare.

La Automatica si Calculatoare ai sa gasesti cea mai buna imbinare in soft si hard in ceea ce inseamna calculatoarele

"Care facultate are cel mai usor limbaj de programare?" Nu exista asa ceva. La facultate nu ti se predau limbaje, se preda programare ca principiu in sine... limbajul e doar o unealta

"Limbaj de programare preferabil ar fi C si ceva C++."

Unii profesori lasa la latitudinea studentului in ce sa puna in practica, prea putin impun ceva si asa daca nu se poate altfel demostra un principiu.

"Java e mai greu sau e mai usor daca esti un incepator?"

Ami greu... e un limbaj orientat obiect si daca nu stii aceste principii e mai greu

| WhiteLife a răspuns:

La AC se face si programare si hardware. Cred ca depinde de facultate, dar stiu ca la cea de la Timisoara se face in C. Facultatea ce cel mai usor limbaj de programare este cea care face limbajul pe care il stii. Profesorul meu de mate zicea ca nu exista greu sau usor, ci exista doar ceva ce stii sa faci si ceva ce nu stii sa faci. Orice lucru e greu la inceput. Daca iti place Java, invata. Daca ti se pare prea greu, invata altceva.