| Claudiu1905 a întrebat:

Care-i diferenta dintre "I closed the door" si "I HAVE closed the door"

Răspuns Câştigător
| Vaida_Radu_Andrei_1981 a răspuns:

Primul e trectu si al doilea prezent perfect.
In primul sigur actiunea s-a petrecut.
In al doilea se sugereaza urmarea actriunii. De asemenea, in acest caz actiunea se petrecut pana in prezent, probabil cu doar o secunda in urma.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

I have inseamna „eu am". Cum ai traduce?

| Adry05 a răspuns:

De ce se gasesc toti sa raspunda daca n-au treaba cu engleza?
Diferenta intr-o astfel de situatie dintre past simple si present perfect e o plasare in timp. Daca folosesti present perfect, se contureaza o apropiere mai mare intre prezent si trecut, adica actiunea a fost incheiata mai recent.
In schimb, daca folosesti past simple, actiunea e mult mai indepartata.
Ca sa-ti zic mai concret: Folosind present perfect aici se intelege ca am inchis usa cam acum 10 minute si folosing past simple acum 2-3-4-5 ore si tot asa.
Sper ca ai inteles. happy

| vocea a răspuns:

Salut, diferenta este ca '' I closed the dor '' inseamna ca eu am inchis usa, iar cealalta inseamna a inchide usa cuiva, se pune accent pe ''cuiva''

| deeeaqq a răspuns:

Prima propoziție este la Past Tense Simple, a doua la Present Perfect.

| AIeXxX a răspuns:

I closed the door= adica, Eu am inchis usa
I've closed the dor = Eu am inchis usa "cuiva"

| StefanCosmin a răspuns:

Sunt la timpuri diferite