| bestfriend a întrebat:

Care lac din Africa este numit"lacul cu zeama de peste"? De ce?

7 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Buna,
Este vorba de Lacul Victoria.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lacul care este numit lacul cu zeama de peste este lacul Kibu.El se numeste asa deorece in preajma lui se afla un vulcan care cind erupe in apa pestii fierb atunci locuitorii se intorc inapoi in sat si maninca acel peste.

Alte răspunsuri
| bibyyy143 a răspuns:

Lacul Victoria.

| Diana61619 a răspuns:

Lacul Victoria mai este numit "Lacul cu zeama de peste" deoarece acolo se gasesc peste 550 soiuri de pesti, in comparatie cu Europa unde se gasesc doar 200 specii de pesti.