| ZentEr a întrebat:

Care stie experimente la fizica capitolul optica.

SAU si altele.

2 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Pfoai, o duzina, de ex.:
puni o lentila intre o lumanare aprinsa si un ecran alb de hartie, dar toate sa fie pe aceeasi linie. Vei observa k pe ecran, lumanarea se vede cu capul in jos
-puni o lentila intre o sursa de lumina (bec) si un ecran care e o hartie pe aceeasi linie. Vei observa ca daca plimbi lentila mai aproape sau mai departe de bec, imaginea de pe ecran va fi mai clara sau neclara. Daca aproprii prea mult de bec, se formeaza o imagine virtuala, in fata lentilei, pe care nu ai cum sa o vezi, ci doar observi ca pe ecranul ala de hartie nu se mai vede nicio lumina.

| Mayar a răspuns:

*pe aceeasi linie, adica... sa fie fata in fata, nu un obiect mai la stanga sau altul mai la dreapta.