| omgwtflol a întrebat:

Care stie sa-mi rezolve aceasta problema straight face de cls a-V-a laughing)

O pasare zboara si se intalneste cu un stol, zice
Buna ziua 100 de pasari
Nu suntem 100 de pasari, daca am fi inca pe atat, inca jumate, inca un sfert si cu tine am fi 100?

Răspuns Câştigător
| kiteen a răspuns:

Notezi nr. de pasari cu X si vei rezolva urmatoarea ecuatie:

X + X + X/2 + X/4 + 1 = 100
2X + X/2 + X/4 + 1 = 100
gasesti numitorul comun = 8
16X + 4X + 2X + 8 = 800
22X + 8 = *00
22X = 800 - 8 = 792
X = 792 / 22
X = 36

Sper ca e corect!

5 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Raspunsul dat de kiteen cred ca e cel corect.Atat doar ca numitorul comun este 4, si atunci ecuatia se va scrie:8x + 2x + x + 4 = 400, adica 11x = 396, de unde x = 36.Metoda de rezolvare este cea pe care ti-a dat-o kiteen.Mi se pare corect ca funda s-o primeasca kiteen.

| CautNume a răspuns:

Sunt 6 pasari?
ma rog "O pasare zboara si se intalneste cu un stol, zice

Buna ziua 100 de pasari

Nu suntem 100 de pasari, daca am fi inca pe atat, inca jumate, inca un sfert si cu tine am fi 100?"
care e intrebarea din problema? dar ma rog imi incerc si eu norocul laughing

| CautNume a răspuns:

Ma rog 36 scria si la mine dar nu a mers tasta "3"rolling on the floor

| annia_9416 a răspuns:

Deci sunt 100
(inca pe atat)_+ 100
(inca jumate) + 50
(inca un sfert) + 25
(si cu tine) + 1

= 276 happy

| omgwtflol explică:

Kiteen big grin felicitari ala e rasp corect mersi