| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cele 7 minuni ale lumii?

Răspuns Câştigător
| happy.....withoutyou a răspuns:

Lasind la o parte cele 7 minuni materiale, de-a lungul secolelor inima si mintea oamenilor este atrasa de cele 7 minuni magice:

1.sa rizi...
2.sa vezi...
3.sa auzi...
4.sa simti...
5.sa mirosi...
6.sa crezi...
Si cea mai dulce dintre cele 7, e sa iubesti, din toata inima, plin de noblete si dragoste! Va pup!

25 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sunt cele 7 ale lumii antice pe care foarte bine le-au scris ceilalti aici, si mai sunt si celelalte 7, ale Lumii Moderne, pe care sigur le gasesti pe Google. Eu nu-mi amintesc decat de Taj Mahal, Statuia lui Isus de la Rio de Janeiro, statuile din Insula Pastelui (parca), situl Petra din Iordania...si gata... s-a rupt filmul.

nony
| nony a răspuns:

Hai ca acum stii care sunt cele 7, tocmai iti vorbeste a 8-a :->

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cred ca nu are rost sa le mai insiruiesc si eu, ceilelti useri le-au enumerat deja foarte bine.

| carminaburana43 a răspuns:

1-Marea Piramidă din Giza; 2-Grădinile suspendate ale Semiramidei 3-Templul zeiţei Artemis din Efes4-Statuia lui Zeus din Olympia5-Mausoleul din Halicarnas 6-Colosul din Rodos 7-Farul din Alexandria(minunile lumii antice)

| carminaburana43 a răspuns:

Cele 7 minuni noi ale lumii contemporane: - Marele zid chinezesc; - Monumentul persan Taj Mahal din India - Ruinele Machu Picchu din Peru; - Statuia lui Christos din Brazilia; - Coloseumul din Italia; - Ruinele mayase Chichen Itza, din Mexic; - Ruinele orasului Petra, din Iordania.

| Psihoyounger a răspuns:

Ti s-a raspuns deja. Tot ce pot adauga este... BAFTA!

Psihoyounger

| Gabry a răspuns:

Piramida lui Keops

Gradinile Suspendate

Statuia lui Zeus

Templul lui Artemis

Colosul din Rodos

Farul din Alexandria

Mausoleul din Halicarnassus
Cam usoara intrebarea!

| scootsie a răspuns:

Cati ani ai? Pana acum si cel mai mic dintre noi cred ca a aflat care sunt acestea! Ioana de unde stie oare? Sau ceilalti care au raspuns corect? Invata, invata, invata, asa a spus... dar avea mare dreptate...

| vyol3ta a răspuns:

@scootsie, netul este plin de asa ceva, (da pe langa) laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Bloo2 a răspuns:

Ai fi putut sa cauti pe net. sau ti-a fost lene laughing?

| Viuvi a răspuns:

Depinde la ce minuni te referi

Cele 7 minuni ale lumii antice:

Piramida lui Keops
Gradinile Suspendate
Statuia lui Zeus
Templul lui Artemis
Colosul din Rodos
Farul din Alexandria
Mausoleul din Halicarnassus

Cele 7 minui ale lumii moderne :

Piramida de la Chichen Itza
Marele Zid Chinezesc
Ruinele incase de la Machu Picchu
Statuia lui Iisus Mantuitorul din Rio de Janeiro
Coloseumul din Roma
Taj Mahal
Obiectivul arheologic de la Petra

sper ca ti-am fost de folos big grin!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gradinile Suspendate

Statuia lui Zeus

Templul lui Artemis

Colosul din Rodos

Farul din Alexandria

Mausoleul din Halicarnassus

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasand la parte cele 7 minuni naturale cele mai inporatante sunt inima si mintea omului care sunt minunile sa razi sa vezi sa auzi sa simti sa mirosi sa crezi. De-la Karla

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Machu Picchu, Peru.(1460-1470)
Statuia lui Iisus, Rio de Janeiro, Brazilia.(1931)
Colosseum, Roma, Italia. (70-82 )
Marele Zid Chinezesc (220 i. e. n. si 1368-1644 e. n.)
Piramida de la Chichen Itza, Peninsula Yucatan,(inainte de anul 800 e. n.)
Taj Mahal, India (1630 e. n.)
Petra, Iordania (9 B. C.-40 A. D.)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Statuia lui zeus, gradinile suspendate, farul din alexandria, templul lui artemis, colosul din rodos, mausoleul din halicarnassus, piramida lui keops

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Farul din alexandria

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Facebook, Internet, Televisor, Mobilul, Shopping, Mall, Mcdonalds!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu

| madtiger a răspuns:

Piramida lui Keops Gradinile Suspendate Statuia lui Zeus Templul lui Artemis Colosul din Rodos Farul din Alexandria Mausoleul din Halicarnassus

| amylee a răspuns:

Cele 7 minuni ale lumii antice:

Piramida lui Keops

Gradinile Suspendate

Statuia lui Zeus

Templul lui Artemis

Colosul din Rodos

Farul din Alexandria

Mausoleul din Halicarnassus

Cele 7 minui ale lumii moderne :

Piramida de la Chichen Itza

Marele Zid Chinezesc

Ruinele incase de la Machu Picchu

Statuia lui Iisus Mantuitorul din Rio de Janeiro

Coloseumul din Roma

Taj Mahal

Obiectivul arheologic de la Petra

| eduedu a răspuns:

1. Marele Zid Chinezesc

2. Situl arheologic Petra din Iordania

3. Statuia lui Hristos Mântuitorul din Rio de Janeiro

4. Ruinele oraşului Machu Picchu din Peru

5. Piramidele mayaşe Chichen Itza din Mexic

6. Colosseumul din Roma

7. Mausoleul Taj Mahal din India

Piramidelor egiptene li s-a oferit statut onorific.

Cele şapte minuni au fost anunţate la Lisabona, în cadrul unui eveniment prezentat de actorii Hilary Swank şi Ben Kingsley. Printre vedetele invitate s-au numărat şi Jennifer Lopez şi Chaka Khan. Cel mai "vechi" candidat participant în competiţie a fost "Stonehenge", iar cel mai nou, Opera din Sydney, Australia. Pentru a intra în competiţie, fiecare construcţie trebuia să fi fost ridicată sau descoperită înainte de anul 2000. UNESCO nu a dorit să aibă nimic de-a face cu acest eveniment.