| Corina1325 a întrebat:

Care sunt elementele de prozodie ale unei opere lirice? Sunt versul, strofa, accentul, rima, ritmul, si masura? Mai sunt si altele?

Răspuns Câştigător
| Nicole_3441 a răspuns:

Buna!
Da, astea sunt, dar accentul nu face parte din ele.Accentul se leaga de fonetica.
Accentul reprezinta pronuntarea mai puternica, intr-o tonalitate mai inalta.De exemplu:copii`-accentul este pus pe''i''
co`pii-accentul este pus pe ''o''.
Sper ca te-ai lamurithappy

nicolewinking

3 răspunsuri:
| Nicole_3441 a răspuns:

Buna!
Da, astea sunt, dar accentul nu face parte din ele.
Accentul reprezinta pronuntarea mai puternica, intr-o tonalitate mai inalta.De exemplu:copii`-accentul este pus pe''i''
co`pii-accentul este pus pe ''o''.
Sper ca te-ai lamurithappy

nicolewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Versul, strofa, rima, ritmul si masura

| Ana_Tati_1987 a răspuns:

Am si eu o intrebare, aceste elemente se gasesc in orice opera lirica sau trebuie cumva sa le identific si cum cine poate sa-mi raspunda? Va rog mult, please!