| AnDutZzA020 a întrebat:

Care sunt epocile in care se imparte timpul istoric?
Funda

3 răspunsuri:
| Hexiled a răspuns:

Epoca Pietrei
Epoca Bronzului
Epoca Fierului

| Snowfall a răspuns:

Preistoria - a durat pana acum 10.000 - 12.000 de ani, cand au aparut primele asezari umane.
Antichitatea - a inceput la sfarsitul preisoriei si a durat pana la caderea Imperiului Roman de Apus in 476.
Evul Mediu - a inceput in 476 dupa caderea Imperiului Roman de Apus si a durat pana la caderea Constantinopolului (Imperiului Roman de Rasarit) in 1453.
Epoca Moderna - din 1453 pana la inceperea Primului Razboi Mondial in 1914.
Epoca Contemporana - Din 1914 pana in prezent.
Nu sunt sigura ca sunt corecte, dar asa mi le aduc aminte de la istorie.

| bogddy25 a răspuns:

Pune si aceasta intrebare pe scoala online http://www.school-online.clictopic.com o sa gasesti sigur un raspuns rapid.