| Cristinagirl39 a întrebat:

Care sunt formele verbale inverse ale perfectului compus?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Dupa cum stii, timpul perfect compus al modului indicativ se formeaza din prezentul indicativ al verbului auxiliar "a avea" asociat cu participiul verbului de conjugat sadeu) AM asteptat; (tu )AI asteptat. Dupa cum observi, auxiliarul este asezat inaintea verbului la participiu--- deci,"am"si "ai" au o pozitie preverbala.
In cazul formei inversate a perfectului compus, auxiliarul "a avea" apare dupa verbul la participiu(in pozitie postverbala)--- de exemplu: asteptat-am; "asteptat-ai". Alte exemple:
(copilul)a dormit ->forma obisnuita a perfectului compus
adormit-a(copilul)->forma inversata
(tu)m-ai auzit->forma obisnuita
auzitu-m-ai -> forma inversata
(voi)ati lucrat->forma obisnuita
lucrat-ati (voi)->forma inversata
(eu)m-am chinuit->forma obisnuita
chinuitu-m-am (eu)->forma inversata

In limba romana, perfectului compus inversat este folosit numai in carti si in scopuri de expresivitate (artistica sau nu).

1 răspuns:
| sabin89 a răspuns:

Probabil ca in loc sa spui "au plecat" spui "plecat-au". (Plecat-au noua din Vaslui/ Si cu sergentul zece).