| Leonardo_Leo_2001_A6Hb a întrebat:

Care sunt, in detaliu, pasii de urmat pentru a ajunge psiholog criminalist?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pasul 1 - termini liceu

...rezolvat?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să devii psiholog, facultatea de psihologie.
Pentru criminalist, ai aici un tutorial.
http://www.criminalistic.ro/vreau-sa-devin-criminalist/

| Lukasssz a răspuns:

Facultatea de psihologie. Uite reguli:
Pentru a interacționa și a evalua clienții sau pacienții, este necesară o diplomă de doctorat. Multe programe postuniversitare au nevoie de o diplomă de licență în psihologie ca o condiție prealabilă, totuși, unele programe pot necesita pur și simplu un anumit număr de ore de semestru în psihologie, combinate cu cursuri în alte științe.

Cei care dețin o diplomă de master în psihologie pot lucra la un nivel de cercetare. În general, se înțelege că este necesar un grad avansat pentru a putea fi practicat ca psiholog legist.