| Wellfun a întrebat:

Care sunt regiunile polare, temperate şi tropicale?

Răspuns Câştigător
| AnnAnne a răspuns:

Buna!:)
Din cate stiu, regiunile polare se afla de la 60 la 90 de grade latitudine N si S, cele temperate de la 30 la 60, iar cele tropicale de la 0 la 30 de grade.

Cu alte cuvinte, cand te uiti la globul pamantesc, incearca sa-l imparti, de la Nord la Sud, in 2 jumatati.30 de grade N si S e regiunea tropicale, apoi de la 30 la 60 de grade cea temperata si de la 60 la 90, cea polara.(pe ambele jumatati)

Daca nu e destul de clar, uite aici:
http://marineodyssey.co.uk/resources/_wsb_697x439_Climatic+World+Final.png

Imaginea se explica de la sine; sper ca te-am ajutat.Succes!:)

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scrie in cartea de geografie! happy