| anadianalove a întrebat:

Care sunt sensurile cuvantului cheie si cate sensuri are?

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Asigurătorul a răspuns corect la primul punct. La cel de al doilea nu a dat alte sensuri ale cuvîntului cheie ci a dat unele expresii sau sintagme care se formează cu ajutorul cuvîntului cheie.
Alte sensuri : a) procedeu prin care se poate se poate explica sau dezlega ceva.De ex. cheia desfacerii unui cod, a unei scrieri cifrate. b)Sculă cu care se pot strînge sau desface şuruburi.c) instrument de strîns arcul de la ceasurile mari- pendule, de exemplu.d) semn muzical pus la începutul fiecărui portativ muzical. La plural, la forma "chei" se traduce pri vale îngustă şi adîncă făcută de eroziunea apei în piatra muntelui.
Dar sub forma "chei", este forma de plural a cuvîntului "chel".

| ASIGURATORUL a răspuns:

1-cheia= de la usa, de la masina, de la lacat;
2-cuvinte cheie= se folosesc la cautarea unui anumit site pe motoarele de cautare;
3-cheia succesului= ce trebuie sa faci sa ai succes;
4-cheia sufletului= mod de comportament pentru a intra la sufletul unei persoane.