| viiooVe a întrebat:

Care sunt substantele organice si care sunt cele anorganice?

Răspuns Câştigător
| Locre a răspuns:

Intrebarea asta a picat la fix pentru ca am avut-o chiar la primele lectii la bio, deci substantele organice sunt: lipide, proteine si glucidele. iar cele anorganice sunt: ape si saruri minerale. Trust me! Sunt la profil bio-chimie!big grin

4 răspunsuri:
| gabrielgypps a răspuns:

Toate raspunsurile sunt bune insa incomplete, dupa cum spune si numele substantele organice sunt cele care formeaza viata celulara in sine, cam tot ce contine C si H.organismele contin apa si minerale insa nu sunt caramizi ale casei sa zic asa, sunt doar mobila. as intreba persoana de la bio chimie, daca metanul in incadreaza la proteine, lipide sau glucide? CH4, cea mai simpla molecula organica, caramida tuturor catenelor extinse si baza oricarei substante organice.

| Aisha a răspuns:

Subsantele anorganice sunt cele care se gasesc in regnul mineral:oxigen, dioxid de carbon, fer etc; iar cele organice se gasesc in regnul vegetal sau animal: alcool, metan, zaharul etc. Sper ca ti-am fost de folos m-a ajuti cu fundita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Substantele organice sunt cele naturale cele ce contin Carbon in constitutie.

Alte răspunsuri