| justFORone a întrebat:

Care sunt tarile monarhii din Europa? Fundawinking

Răspuns Câştigător
| Thunder a răspuns:

Belgia, Danemarca, Liechtenstein, Luxemburg, Monaco, Norvegia, Olanda, Spania, Suedia.

10 răspunsuri:
| rosto a răspuns:

Nu stiam ca, de exemplu, Cambodgia este in Europa, merci de informatie. laughing

| Beibii a răspuns:

Se spune: Tarile monarhice
Arabia Saudită · Bahrain · Belgia · Bhutan · Brunei · Cambodgia · Commonwealth · Danemarca · Iordania · Japonia · Kuweit · Lesotho · Liechtenstein · Luxemburg · Malaezia · Maroc · Monaco · Norvegia · Olanda · Oman · Qatar · Spania · Swaziland · Suedia · Thailanda · Tonga

Foste monarhii Albania · Austro-Ungaria · Baden · Bavaria · Brazilia · Bulgaria · China · Sicilia · Etiopia · Finlanda · Franța · Georgia · Germania ·

| Sconcsiş a răspuns:

Andorra, Belgia, Danemarca, Liechtenstein, Luxemburg, Monaco, Norvegia, Olanda, Spania, Suedia, Vatican

Daca vrei sa citesti mai mult:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_monarhiilor_contemporane
http://en.wikipedia.org/wiki/Monarchy

| JoeTPU a răspuns:

Spania,Olanda,Belgia,Suedia,UK etc.

| ZOON a răspuns:

Țară Monarh Dată Tip Blazon
Andorra Nicolas Sarkozy și
Joan Enric Vives Sicília 16 mai 2007
12 mai 2003 Monarhie constituțională Fără
Belgia Regele Albert II 9 august 1993 Monarhie constituțională
Danemarca Regina Margareta II 14 ianuarie 1972 Monarhie constituțională
Liechtenstein Prințul Hans Adam II 13 noiembrie 1989 Monarhie constituțională
Luxembourg Marele Duce Henri 7 octombrie 2000 Monarhie constituțională
Monaco Prințul Albert II 6 aprilie 2005 Monarhie constituțională
Olanda Regina Beatrix 30 aprilie 1980 Monarhie constituțională
Norvegia Regele Harald V 17 ianuarie 1991 Monarhie constituțională
Spania Regele Juan Carlos I 22 noiembrie 1975 Monarhie constituțională
Suedia Regele Carl XVI Gustaf 15 septembrie 1973 Monarhie constituțională
Sfântul Scaun (Cetatea Vaticanului) Papa Benedict al XVI-lea 19 aprilie 2005 Monarhie absolută aleasă

[modifică] Monar

| lilita a răspuns:

Tarile monarhice
Arabia Saudită · Bahrain · Belgia · Bhutan · Brunei · Cambodgia · Commonwealth · Danemarca · Iordania · Japonia · Kuweit · Lesotho · Liechtenstein · Luxemburg · Malaezia · Maroc · Monaco · Norvegia · Olanda · Oman · Qatar · Spania · Swaziland · Suedia · Thailanda · Tonga
funda?

| Fabioluigi a răspuns:

Spania, Anglia, norvegia, suedia, Olanda și probabil belgie

| Andrutzaa12 a răspuns:

Este si Marea Britanie iar Monaco este principat.

| julieta92 a răspuns:

Uk