| betty17 a întrebat:

Care sunt tipurile de asigurari cu franciza? puteti doar sa le enumerati

5 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Citeste aici si vezi si detalii http://www.manager.ro/......ze-63.html

| ioanionel a răspuns:

Asigurarile sunt cu francisa, nu cu franciza.
Stiu ca francisa se foloseste de obicei la asigurarile casco.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.manager.ro/......ze-63.html
trebuie sa te abonezi.

| andreea3216 a răspuns:

Cea mai raspandita asigurare cu fransiza este cea CASCO.

| adi11se a răspuns:

FRANCÍZĂ, francíze, s. f. Dreptul acordat de o întreprindere cu renume altei întreprinderi prin care aceasta din urmă poate să exploateze drepturile de proprietate intelectuală sau industrială ale francizorului, în schimbul unei contribuții financiare, în scopul producerii sau livrării de bunuri sau al prestării de servicii.

FRANȘÍZĂ s.f. 1. (Mat.) Parte exceptată dintr-un total, exprimată în procente. 2. (Mar.) Clauză de asigurare în virtutea căreia asiguratorii sunt exonerați de anumite riscuri ( sursa Dexonline.ro)

Aproape orice asigurare poate avea FRANSIZA ( in afara de cele obligatorii) poti negocia cu asiguratorul daca e cazul, procentul pe care ti-l asumi tu in caz de dauna.