| razvan11 a întrebat:

Care sunt toate figurile de stil? Ca imi trebuie maine la scoala.

Răspuns Câştigător
| style21 a răspuns:

1 Clasificare

1. 1 Figuri de stil
1. 1. 1 Aliteraţia
1. 1. 2 Asonanţa
1. 1. 3 Onomatopeea
1. 1. 4 Rima
1. 1. 5 Sincopa
1. 1. 6 Afereza
1. 1. 7 Apocopa
1. 2 Figuri de stil la nivel morfologic şi sintactic
1. 2. 1 Repetiţia
1. 2. 2 Enumeraţia
1. 2. 3 Asident
1. 2. 4 Elipsa
1. 2. 5 Aposiopeza
1. 2. 6 Brahilogia
1. 2. 7 Anacolutul
1. 2. 8 Inversiunea
1. 2. 9 Hiperbatul
1. 2. 10 Apostrofa
1. 2. 11 Interogaţia (întrebarea) retorică
1. 2. 12 Invocaţia retorică
1. 2. 13 Eufemismul
1. 2. 14 Gradaţia
1. 2. 15 Imprecaţia
1. 2. 16 Invectiva
1. 3 Figuri de stil la nivel semantic sau figuri de cuvânt
1. 3. 1 Comparaţia
1. 3. 2 Metafora
1. 3. 2. 1 Clasificarea metaforei
1. 3. 3 Epitetul
1. 3. 4 Metonimia
1. 3. 5 Sinecdoca
1. 3. 6 Personificarea
1. 3. 7 Hiperbola
1. 3. 8 Antiteză

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Iti "trebuie", sau iti "trebuie"? Ia da tu un search pe Google, ca n-o fi chiar asa de greu si gasesti acolo tot ce-ti TREBUIE, cu exemple cu tot. Asta, in cazul in care e asa complicat sa deschizi manualul de romana.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Figurile de stil sunt:alegoria, antiteza, comparatia, enumeratia, epitetul, hiperbola, invocatia, inversiunea, interogatia retorica, personificarea, si repetitia. Acestea sunt procedeie prin care se modifica intelesul propiu al unui cuvant sau constructia gramaticale uzuala pentru a da mai multa forta unei imagini sau expuneri.

| Dmonik a răspuns:

Aoleo? Iti trebuie? Inseamna ca e repede, ca vad ca te cam grabesti! Pentru cum ai expus grava problema aici, cred ca link-ul asta e perfect: http://ro.wikipedia.org/wiki/Figur%C4%83_de_stil

| GoldDust a răspuns:

Epitet – este cuvantul adaugat unui substantiv, verbpentru al clasifica estetic. Exprima o insusire a obiectului pe care il pune intr-o lumina noua impresionand cititorul.

„ Mii de coifuri lucitoare, mii de capete pletoase …"

Comparatia – este punerea in paralel a doi termeni pe baza unor asemanari pentru a evidentia caracteristicile unuia dintre ei.

Fata-i rosie ca marul.

Metafora – este inlocuirea unui termen obisnuit (propriu) cu altul neobisnuit (figurat) pe temeiul uni\or asemanari intre ei.

„Pe cer straluceste mingia de foc. „

Personificarea – este atribuirea de calitati omenesti unor lucruri, fiinte, fenomene.

Se realizeaza mai ales cu ajutorul verbelor, adjectivelor …

„Spicele jucau in vant. „

Ilustreaza comunicarea om-natura, un motiv de baza inliteratura romana.

Este valorificata de creatorul popular cu multa maiestrie cat si marii scriitori culti.

Inversiunea – este schimbarea topici normale pentru a sublinia un anumit cuvant care va impune atentiei o idee.

„Intr-o salbatica splendoare. „

Hiperbola – este marirea sau micsorarea exagerata a realitatii pentru obtinerea unor efecte artistice.

„ Minte de ingheata apele. „

Antiteza – este aproprierea a doi termeni opusi pentru a pune mai bine in valoare caracteristicilor lor.

Mihai si Pasa din „ Pasa Hasan. „

Enumeratia – este enumeratia succesiva a partilor componente ale unui intreg sau o insusire de termeni de acelasi fel pentru a sublinia caracteristice intregul descris.

„ Vin tantarii, gandaceii, carabusii si lautarii."

Repetitia – este repetarea cu intentii expresive a unor sunete, cuvinte, sintagme, propozitii, fraze, fragmente, …

„ Vajind ca vijelia … „

Astea sunt doar cateva care se invata in clasele mai mici... daca ai nevoie de mai mult intra aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Figură_de_stil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe bune? Baietas da tu ce faci? Dormi in timp ce noi iti facem temele?
Baga bine la cap...nu suntem tutori asa ca pune-te pe treaba si nu te mai milogi pe aici. Vai de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba pe http://temelaromana.webs.com/