ValiMocanu
| ValiMocanu a întrebat:

Cat de actual este Caragiale? Exemplificati!

4 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@psihosex tu nu vezi padurea de copaci! Caragiale avea dreptate, Micle era o oarecare intr-un final! Opera e ceea ce judecam aici, nu romantismele. E ca si cum nu ii iert lui Fredy Mercury ca e gay; dar atata timp cat nu pe mine m-a facut. nu ma intereseaza decat ce a cantat!

Caragiale este foarte actual! Numai cea mai cunoscuta intrebare "Eu cu cine votez?" spune mai mult decat e cazul... Psihosex, iarta-ma, sincer, pentru raspunsul asta citeste Teoria formelor fara fond. si invata sa judeci fondul, nu forma.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

E cam depasit, exponential, as zice eu, si cred ca se rasuceste in mormant mai ceva ca Ceausescu! Eu, unul, in schimb, nu o sa-l iert niciodata pentru ca s-a dat la Veronica Micle, - a lui Eminescu - si i-a otravit acestuia sufletul pur si mintea sclipitoare, in dauna tuturor!>>>...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca da.In operele lui foloseste tipologii ale personajelor care sunt reale si astazi.
De exemplu. O scrisoare pierduta. Tema piesei este satirizarea unor moravuri politice.Majoritatea personajelor sunt corupte si urmaresc indeplinirea scopurilor personale si nu bunastarea tarii.Si astazi personajele noastre politice sunt la fel de coruptelaughing
Si acum in timp ce scriam mi-am amintit de o scena din piesa in care erau numarate voturile.stabilit fiecare cu cine voteaza astfel incat ei sa iasa in avantaj.Seamana foarte mult cu ceea ce s-a intamplat in Moldova.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca este foarte actual, cand vad traficul de pe strazi, lucrarile de canalizare, viteza cu care lucreaza aia, ca dupa 3 zile sa se sparga iar vreo teava...cand il aud pe vanghelie ca nu stie sa zica "google", cand aud engleza lui basescu, cand aflu ca becali si basesca aia mica sunt europarlamentari, cand o aud vorbind pe directoarea aia imputita de la banca din oradea, unde a murit fetita aia, strivita de panou...tragicomic...ar avea Caragiale ce sa scrie... O, tempora! O, mores!