| Rizer a întrebat:

Cate unghiuri are o piramida regulata?thinking

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Depinde cine o reguleaza. Adica ce fel de poligon regulat are la baza. Inmulteste cu 4 numarul de laturi ale bazei si vei obtine numarul de unghiuri pe care piramida ta regulata le formeaza.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

@Indifferent - alea sunt colturi, nu unghiuri. Si sunt patru la baza doar daca baza este un patrat. Dar poate fi orice alt poligon regulat.
@andaranda - raspunsul tau este bun tot in conditiile in care baza este patrata. Ce ne facem insa daca baza este un triunghi sau un pentagon?

regis
| regis a răspuns:

@myam33a - nu, nu ai raspuns corect. Piramida regulata poate avea si baza pentagonala, heptagonala, octogonala, nonagonala, decagonala samd; nu conteaza numarul de laturi cat timp poligonul respectiv este un poligon regulat.

regis
| regis a răspuns:

@andreia - o piramida care are 5 varfuri va avea intr-adevar cate 3 unghiuri in fiecare colt de la baza. Dar in varf va avea 4 unghiuri, deci 4x3 + 4 = 16. Adica exact 4xnumarul de laturi ale bazei.

| cosima11 a răspuns:

16 :p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are 5 unghiuri. Cele 4 de la baza si cel din varf.

| Cleona a răspuns:

5 sicur ar 5!

Răspuns utilizator avertizat
| єℓєηα a răspuns:

5 unghiuri.

| myam33a a răspuns:

Piramida regulata poate fi triunghiulara care are 12 unghiuri... dreptunghiulara care are 16 unghiuri si cea hexagoanala care are 24 de unghiuri. Sper ca am rasp corecthee hee

| andreia_8426 a răspuns:

Dupa calculele mele are 15.Pentru ca e o figura in spatiu. Un varf inconjurat de trei muchii de unde rezulta ca are din start 3 unghiuri si daca inmultesti cu 5 virfuri cite are rezulta ca are 15. incearca sa calculezi si tu poate iti da altfel dar asa ar fi logic.