| love10andra a întrebat:

Ce a scris Dimitrie Bolintineanu?(daca a scris legende dati-mi ex!)big grin

1 răspuns:
| Codeine a răspuns:

Dimitrie Bolintineanu a scris foarte mult atât în proză cât și în versuri. Opera sa poetică cuprinde ciclurile: Legendele istorice, Florile Bosforului, Basmele, Macedonele și Reveriile.Ex de legende: "Cea de pe urma noapte a lui Mihai Cel Mare";"Fata de la Cozia";"Preda Buzescu";"Un ostas roman inchis peste Dunare";"Mircea la bataie" etc...