| anonim_4396 a întrebat:

Ce alte religii cunoasteti?

Răspuns Câştigător
| Gabystelistu95 a răspuns:

Crestin, Iudaic, Hindus, Baha'i, Islamic, Tribal, Taoist, Shinto, Buddhist, Sikhist, Hindus, Jainist, Ayyavalist, Tripla Zeita, Crucea malteza, Pre-crestin slavonic.

17 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Copii, cand alllinna v-a intrebat ce religii "cunoasteti", vroia sa stie chiar ce stiti, nu ce gasiti pe google. V-as invita chiar acum la un suc sa va testez cunostintele, dar e tarziu si sigur nu va lasa parintii (mai ales cu un necunoscut).

@ Gabystelistu95

De ce copiezi daca tot nu intelegi? Nici macar nu sunt toate religii, unele sunt doar simboluri religioase. Sper ca poti sa intelegi macar faptul ca ti-am dat un vot stupid cat se poate de meritat.

| M4RK a răspuns:

Crestinismul, hindusa, iudaism, confuciamismul, islamismul

| thehope a răspuns:

De cunoscut propriu-zis nu cunosc, insa am mai auzit pe ici pe colo cate ceva de iudaism, protestantism, islamism, baptism.

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Islamism, hinduism, ateism, budism, confucianism(parca asa se chema), iudaism, scientologism, crestinism, neo-paganist, rromabig grin, mandeanism thinking

| monyk a răspuns:

Religii sunt multe dar eu cred ca cel mai bine ar fi sa cunoastem cel mai bine religia noastra, apoi sa ne interesam de celelalte asa ca cultura generala...

| Chuck a răspuns:

Vad ca esti pornita pe Doamne Doamne laughing.

| Marry:X a răspuns:

Buna. Hindusa, budismul, confuciamismul, taoismul, iudaismul, crestinismul, islamismul etc.Pa pa:*

| Marry:X a răspuns:

Buna. Hep hap astea le-am invatat la geografie, daca nu ma crezi iti dau id meu sa vezi caietul de geografiewinking. Pa pa:*

| Linda a răspuns:

Eu sunt cu variantele mai actualizate ale crestinismului. Imi plac de exemplu cartile lui Rick Warren (Purpose driven church) care rezuma religia (legarea noastra la Dumnezeu) la inchinare (Lui), partasie, maturizare, slujire, marturie. Cu cat o biserica reuseste sa le realizeze pe acestea mai bine, cu atat e mai fidela la ceea ce a dorit Dumnezeu.
Din latura ortodoxa l-am studiat pe Steinhardt, citit parintele Cleopa, dar ca efect in legarea oamenilor la Dumnezeu nu mi se pare ca biserica ortodoxa este cea mai eficienta.

| Asdfasdefta a răspuns:

@ Wicca, religia de care vorbesti tu are o latura satanista in cur! este exact opusul ssatanismului. Nu iti mai bate joc, nu-i frumoswinking
WICCA NU ARE NICI O LEGATURA CU DIAVOLUL. Nu credem in diavolul vostru angry

| hippiemuslim a răspuns:

Foarte multe... s-a inventat wikipedia.

| gratzy56 a răspuns:

Crezi ca daca cunosti alte religii, DUMNEZEU iti va fi mai aproape? apropierea LUI de noi nu sta in religie. cauta in TINE!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pei sunt:ortodoxii catolicii pendiconstani martorii lu iehova .......si tot asa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mahomedane

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multe

| Wicca a răspuns:

Wicca. Wicca este o religie foarte veche care ii pune pe practicanti in comuniune cu natura, dar are si o latura satanista.

@ Gabystelistu95

Tripla Zeita nu este o religie. Ea este o zeita cu trei capete ( unul de cal, altul de sarpe si altul de caine ). Este mereu insotita de fantomele a doi caini cu trei capete ce se spune ca o slujesc. In noptile in care luna straluceste pe cer ea sta la o rascruce de trei drumuri, fiecare cap al sau indreptandu-si privirea catre un drum.

Este cunoscuta si sub numele de Hecate (sau Proserpine) in iad, Diana Venatrix pe pamant si Luna in ceruri.

Cel mai des se foloseste, insa, numele de Hecate, acesta insemnand, in limba greaca, "o suta". I s-a atribuit aceste nume deoarece zeitei ii erau jertfite o suta de victime odata sau pentru ca ea hotaraste ca fantomele mortilor neingropati sa rataceasca timp de o suta de ani pe malurile Styxului.

Desi tindem sa credem ca este nu tocmai binevoitoare, ea face si lucruri bune. Aici http://www.esoterism.ro/ro/zeitatreicapete.php vei gasi o poveste foarte interesanta despre zeita cu trei capete.

Cat despre Crucea Malteza, dupa nume iti poti da seama foarte usor ca nu este o religie, ci un simbol.

Daca mai aflu ceva interesant revin cu un alt raspuns.

| sebicova a răspuns:

Eu stiu de religile Creştin, Iudaic, Hindus,Baha'i,Islamic, Tribal,Taoist, Shinto, Buddhist, Sikhist, Hindus, Jainist, Ayyavalist, Tripla Zeiță, Crucea malteză, Pre-creștin slavonic