| anonim_4396 a întrebat:

Ce aptitudini trebuie sa ai pentru a opta pentru profilul FILOLOGIE? Help me!

Răspuns Câştigător
| Alessandro a răspuns:

Bună.
După cum bine știm cu toții, filologia este un profil teoretic, așa că nu trebuie să ai nicio aptitudine.
Trebuie însă să știi să te exprimi într-o compunere, să fii creativ, pentru că baza la filologie este literatura.
Trebuie să știi engleză, cât de cât, și a doua limbă trebuie să o știi și pe aia, dar așa ca engleza. Dacă dai la filologie bilingv, vei susține examen la limba respectivă. E ușor examenul. Trebuie să știi să te descrii pe tine sau o imagine.
Dar ai grijă, că e cam usturătoare latina! Noroc că generația noastră numai prinde bacu' la latină. Totuși, dai teză în fiecare an.
Șă știi că eu sunt clasa aVIII-a, și tot la filologie vreau să dau. Consider că sunt pregătit pentru acest profil. În deosebi se zice că e ușor.
Pa-pa.

6 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
La filologie se pune accent pe materiile umane, asta însemnând română, limbi străine, istorie şi geografie. Dacă eşti pasionat de aceste obiecte şi încerci de asemenea să eviţi matematica sau fizica, aici trebuie să mergi.

| Nicoleta a răspuns:

Nu ai nevoie de mari aptitudini.trebuie sa iti placa romana si limbile straine.

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Daca te duci pe profil de filologie trebuie sa te pricepi foarte foarte bine la compuneri, comentarii literare, povestiri...si sa iti placa sa citesti. La profilul de filologie baza erte romana-literatura.

| Azalea a răspuns:

Trebuie sa nu fi bun la nicio materie.atunci sigur intri la filologie laughing
De ce nu mergi la mate-info?

| house07 a răspuns:

Centura neagra in karate.

| Andreea_7386 a răspuns:

Pai trebuie sa te pricepi la romana si la limbi straine si in caz de profil cu bilingv trebuia dat examenul. Sper ca te-am ajutat