| Kassandra1408 a întrebat:

Ce asemanare si ce deosebire existra intre pronumele relatic ce si pronumele interogativ ce?
Mentionez ca imi trebuie la recapitularea pentru admitere, si nu pentru teme. Va multumesc anticipat.

1 răspuns:
| xDoll a răspuns:

Pai deosebirea este ca pronumele interogativ se afla MEREu int-o prop. interogativa( cu semnul intrebarii la sf rolling on the floor )
si pronumele relativ se afla intr-o fraza. leaga 2 propozitii sau in propozitie. leaga 2 parti de propozitie

si asemanarea este ca.sunt aceleasi : care? cum? ce?
s.a

Succes cu admiterea!