| anonim_4396 a întrebat:

Ce calitati trebuie sa aiba, in viziune voastra, un profesor pentru a fi considerat "de treaba"?

10 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

1. Sa nu se creada Dumniezo pe pamant (asa cum fac majoritatea)
2. Cand preda, sa fie in stare sa dea niste exemple concrete, din viata reala cu care sa poti asocia ce a predat el (asa, iti ramane mult mai bine in minte) Daca vine si umple 30 de table, nu o sa intelegi niciodata nimic
3. Sa stie sa faca si glume, sa stie sa-ti capteze atentia si sa interactioneze cu toti elevii din clasa (nu neaparat sa le puna intrebari din lectie) asa incat nimeni sa nu doarma si fiecare elev sa fie atent.
4. Sa nu respecte regulamentul ca pe Biblie. (aveam un profesor care ne tinea si in pauza atunci cand aveam 2 ore una dupa alta, si ne dadea drumu cu juma de ora mai devremewinking ) Asta pentru ca era inteligent si-si dadea seama exact cat si cum trebuie sa predea, nu cat i se zice.
5.Sa fie impartial. Am intalnit profesori care favorizau anumiti elevi, din varii motive.

Cu notele n-am avut niciodata probleme, din partea mea putea sa ma tina si numa-n 2 (asta nu inseamna ca nu era un profesor de treaba). E responsabilitatea ta de elev/student sa inveti iar responsabilitatea lui e sa te evalueze.
Am avut profesori la care din bun simt invatam, si am avut profesori la care nu mergeam cu lunile la ore/cursuri si cu care eram permanent la cutite.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Eu nu cred ca profesorul trebuie sa fie 'de treaba'. Profesorul trebuie sa fie dur si corect.
Dar, un prof de treaba trebuie sa faca glume, sa fie indulgent, sa explice bine lectiile, sa dea note. bune.

| RoseOfTheFire a răspuns:

Pai sa nu tipe la elevi atunci cand gresesc
Sa aiba simtul umorului
Sa nu puna nota proasta chiar daca elevul nu stie, ar trebui sa ii mai dea o sansa
Si sa puna numai note de 10 lol

| Dariusuu a răspuns:

Sa incerce sa te faca sa intelegi. Nu sa te sperie ca nu vei promova.

Asta il face de treaba.

| xBya a răspuns:

Un profesor, in primul rand, trebuie sa fie inteligent, cu picioarele pe pamant, sa`si stie materia si sa stie s`o si predea. Sunt o gramada de rebuturi de profesori care nici materia lor n`o stiu bine, daramite sa-i si invete pe altii. Totul sta in stilul prin care te impui elevilor. Trebuie sa fie unul autoritar si ferm, mai o gluma, ceva, care sa destinda atmosfera cand e cazul, dar nu all the time. Un profesor bun stie sa isi faca materia captivanta, deci tine si de talentul nativ/aptitudinile de pedagog dezvoltate (sau nu). Ca nu poti aduce orice badea vasilica sa predea la plante, ca asa`s majoritatea elevilor. Asa ca, timpurile astea sunt un bun test pentru cadrele didactice.

| JohnnyWylde a răspuns:

1. Sa nu favorzeze pe nimeni
2. Sa nu tipe ca un dement cand gresesti
3. Sa aiba simtul umorului
4. Sa te inteleaga cand ai avut o problema si nu ai putut sa te pregatesti la materia respectiva sau nu ai facut tema.

Răspuns utilizator avertizat
| sorinutza99 a răspuns:

1) sa te inteleaga
2) sa nu favorizeze
3) sa ne explice
4) sa ne ajute daca nu intelegem ceva
5) sa glumeasca
6) sa dea o sansa oricui
7) sa-i placa ceea ce face
8) sa stie ceea ce face
9) sa stie sa faca ordine printre elevi
10) daca face promisiuni sa se tina de ele
11) sa faca lectia intr-un mod cat mai distractiv
12) sa fie el insusi
13) sa nu-si iasa din fire
Acestea sunt parerile mele, acum depinde, pentru ca fiecare vede un profesor fiind ''de treba'' in modul lui.

| SwettieNicki a răspuns:

Sa fie amuzanti, sa nu ne dea teme multe, sa ne dea note mai mari big grin

| Patry1234 a răspuns:

Heii. Pai eu spun ca prima data sa faca o impresie buna elevilor, sa rada, sa glumeasca si sa nu strige. Asta este parerea mea pentru a fi considerat un profesor de treaba. Sper ca te-am ajutat. Funda?