| rain_2080 a întrebat:

Ce carti din literatura universala ar fi trebuit fi citite pana acum, pentru adolescentii de la 16 ani in sus?

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pai, la varsta asta, epuizasem deja biblioteca parintilor (vreo mie de volume), pe a mea, mai modesta si atacam cu spor Biblioteca Judeteana.
Daca iti place sa citesti, nu citesti cu lista...citesti tot ce-ti pica in mana. Cand iti place un autor, incerci sa gasesti tot ce a scris si citesti...citesti...citesti...

cami
| cami a răspuns:

Crima si pedeapsa, Idiotul-Dostoievski.

| Ben. a răspuns:

De veghe /n lanul de secara, micul print, jurnalul annei frank, rosu si negru, coliba unchiului tom, balciul desertaciunilor, razboi si pace, batranul si marea...

| ariana10 a răspuns:

Winnetou de karl may toate 3 volumele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamneee macar o biblioteca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DE VEGHE/AMINTIRI din copilarie / in lanul de secara / secretele fetelor (baietilor)/mos martin / fata mosului si fata babei /albinele din pomul vieti / nasterea noastra / pamntul in pericol / rosu si negru / coliba unchiului tom / sinbad marinarul / alin ghytzac si cei 7 corbi / soarecele si pisica / matei corvin/ robinson crusoe si daca stau sati mai zic multe incepe sa ma doara capul iti ajung?