| ionut6709 a întrebat:

Ce diferenta este dintre liceul de Arte si cel de Mate-info de exemplu, se invata aceleasi materii in mod egal? Sunt ore speciale in functie de liceu, ce liceu mi-ati recomanda? Nu sunt familiar cu liceele vreau niste sfaturi, ce sa fac si ce sa nu fac,

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Exista liceu de mate-info? Esti sigur ca nu e doar profilul de la un liceu normal?
Normal ca e diferenta, si la arte faci materiile generale dar ai multe ore de practica vazute de scoala posibil dupa program + ore destinate domeniului artistic ales.

| AC4S4 a răspuns:

Liceul de mate-info este un profil teoretic, adica se fac toate materiile.
Liceul de arte este un profil artistic, au materii specifice iar dupa terminarea liceului primesti o diploma in acea specializare.

La liceul de arte (muzica, coregrafie, arte plastice, etc.) merg de obicei cei care vor sa continue in domeniul respectiv. Faci si putina matematica, stiinte, si putina istorie, geografie. Efectiv pui accentul doar pe materiile specifice.
La profilele teoretice (real, uman) se fac toate materiile, desigur ca unele sunt mai aprofundate la anumite licee. Nu primesc la sfarsitul liceului vreo diploma.

Daca nu vrei sa continui in domeniul artistic, nu de duce, du-te la un profil teoretic.

Si un plus: Exista si licee tehnologice, si ei primesc la sfarsit o diploma, au materii specifice.