| anonim_4396 a întrebat:

Ce e mai greu? Japoneza sau Coreeana? big grin
Am auzit ca japoneza e mult mai usoara [gramatica, vorbit etc.] dar are mult mai multe simboluri decat in coreeana.
Coreeana cica e mult mai grea, dar are mai putine simboluri.
Si japoneza mai are si 3 sisteme de scris sau ceva de genu. cred ca e prea mult, dar daca ma gandesc mai bine, japoneza e mult mai folositoare.[vreau sa invat o limba asiatica]. daca stiti ceva in plus si sigur, sa-mi spuneti si mie va rog, pentru ca vreau sa invat una din limbile astea asiatice xD

Răspuns Câştigător
| DeeDee a răspuns:

Ce ai auzit despre japoneza este adevarat. Acum, cu coreana eu nu prea stiu, dar am sa iti spun ceva: eu cant, fac fanduburi, in general in jap sau eng. De curand, a trebuit sa cant ceva in coreana pentru un grup. Si a fost extrem de nasolcrying

In japoneza poti pronunta corect fara dificultate. Coreana pe mine ma omoaralaughing

Eu ma gandesc asa: tu limba aceea o inveti ca sa o vorbesti, nu ca sa o scrii, nu? Asa ca ti recomand japoneza.

Lasand la o parte cele 2000 de kanji pe care trebuie sa le stii ca sa poti citi un ziar (si cred ca si coreana are cam tot atatea simboluri), nu te mai chinui cu declinari si gramatica. In propozitii, verbul se pune la sfarsit si ai o forma pentru trecut, una pentru viitor, etc. Alfabetele sunt: romanji (literele noastre), hiragana (46 simboluri) - cate 1 simbol pentru fiecare silaba, katakana (46 simboluri) tot asa, cate 1 pentru fiecare hiragana si kanji (1 simbol = 1 cuvant). Katakana se foloseste pentru cuvinte de imprumut (de exemplu din engleza - kohii). Hiragana si katakana se invata relativ repede (ei le invata in gradinita), iar kanji au foecare diverse grade de dificultate.

Coreana probabil are numai romanji si kanji, dar punand in balanta gramatica si pronuntia care nu sunt tocmai la indemana, eu spun sa te apuci de japoneza^^

8 răspunsuri:
| kindness a răspuns:

Eu am invatat o parte din limba coreeana si e chiar smpla, am invatat-o din filme iti recomand sa te uiti de luni pana vineri la serialul Legendele Palatului Printul Jumong - eu asa am invatat o parte din lima Coreeana ` e mai frumoasa decat limba japonezawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mersi din nou ca imi raspunzi la intrebari rolling on the floor)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In limba coreana exista 24 sau 25 de semne. Alfabetul corean se numeste hangul

| Chuno a răspuns:

Eu iti recomand Lb. Coreeana se pronunta mult mai usor decat Lb. Japnoneza oricumn eu am invatat am bele Lb. si apoi daca iti place poti invata orice.
Iti ofer acest site ca sa poti invata Hangul (alfabetul coreean)
http://koreafilm.ro/blog/2011/04/lectia-de-limba-coreeana-1-hangul/

| MinzyGdKwon a răspuns:

Serios? Sa fie mai greu de pronuntat in coreeana decat ca`n japoneza? Mie mi se pare atat de simplu! big grin

| yusan a răspuns:

Ca

| yusan a răspuns:

Buna

| yusan a răspuns:

Un sfat pentru incepatori. Ma numesc Lucian, am 17 ani si sunt si eu pasionat de limbile japoneza si coreeana, poate chineza si taiwaneza. Intradevar, japoneza e simpla la gramatica si la pronuntat, dar, sunt 3 sisteme de scriere: Hiragana - originale japoneze, Katakana - e pentru denumiri, nume imprumutate din alte limbi, si KANJI - ideograme chinezesti pronuntate in japoneza(se combina cu Hiragana) intr-adevar, e ffff greu, deoarece Kanji are peste 46000 caractere. Coreeana nu mi se pare chiar grea, e simpla si faina, trebuie doar sa inveti pronuntia ceea ce e un pas mai dificil, iar restul e fff simpluwinking (va sfatuiesc, sa nu luati cuvinte, expresii, etc de pe net, google si altele, nu sunt bune, sunt scrise de altii, care nu stiu sa pronunte si sa scrie, vas recomanda Youtube, sau ceva carti).